Senátor Canov: Co přijímací zkoušky, když školy do prázdnin neotevřou?

25.03.2020 22:31

Projev na 18. schůzi Senátu dne 25. 3. 2020 k návrhu zákona o zvláštních pravidlech pro přijímání k některým druhům vzdělávání a k jejich ukončování ve školním roce 2019/2020

Senátor Canov: Co přijímací zkoušky, když školy do prázdnin neotevřou?
Foto: archiv starosty
Popisek: starosta Chrastavy Michael Canov (SLK)

Dobrý den, vážená paní předsedající, vážený pane ministře, vážené kolegyně, vážení kolegové. Ústavněprávní výbor se dnes poměrně podrobně zabýval návrhem tohoto zákona, za přítomnosti pana ministra a jeho nejbližších spolupracovníků. Především se diskutovala druhá část návrhu zákona, kde jsou takové tři trošku kontroverzní body, o všech se pan ministr zmínil. Jednak pojem přijímací zkoušky, v případě, že se školy neotevřou již vůbec v letošním školním roce. Ústavněprávní výbor také v diskusi se dotazoval ministerstva, jestli by přece jen nebylo lepší řešení obdobné, jako to je u maturantů, aby v případě, že se školy neotevřou k 1. červnu, nebylo určováno přijetí žáků podle rozvrhu, tedy podle prospěchu, podle dalších kritérií, příp. podle losu u přecpaných škol, protože by došlo k vyřešení této záležitosti úředně, losem, zatímco v případě, že tato situace nastane, tak se budou konat přijímací zkoušky až v září.

Druhý takový kontroverzní bod, to byla právě nemožnost podat odvolání, což byl bod, který nejvíce ústavněprávní výbor ze své podstaty zajímal, neboť se jedná o správní řízení, je to docela takové tvrdé oznámení. Pan ministr tady vysvětloval, vysvětloval to i na výboru, že v tom případě může udělat autoremeduru, ředitel školy, nové rozhodnutí. Možná, že by bylo dobré, kdyby pan ministr řekl na mikrofon i konkrétní paragraf, podle kterého to bylo, jestli se jedná o § 101 b) správního řádu, jestli se za žádost považuje přihláška.

A třetí takový bod, který je sporný, ten praví, že může dělat pouze ty jedny přijímací zkoušky.

V dalších částech byl soulad, ta situace je složitá, to všichni chápeme, jsme názoru toho jako ústavněprávní výbor , že celkově řešení ze strany ministerstva je připraveno dobře. Navíc jsme přivítali tu věc, že v Poslanecké sněmovně došlo k převodu vyhodnocování společné části ze škol na centrum, což dělá Cermat, že to i přímo na jednání Poslanecké sněmovny pan ministr podpořil.

Výsledkem ústavněprávního výboru je usnesení, které bylo přijato jednomyslně, že ústavněprávní výbor doporučuje Senátu PČR schválit projednávaný návrh zákona ve znění postoupeném Poslaneckou sněmovnou PČR. Děkuji.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: PV

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Prokšanová (KSČM): Děkujeme - nezapomínáme. Nikdy!

6:03 Prokšanová (KSČM): Děkujeme - nezapomínáme. Nikdy!

Kdo nás osvobodil? A komu to nemáme zapomenout? Snad nám ministryně Černochová napoví!