Senátor Čunek: Ztratili jsme důvěru občanů v to, co se tady děje

11.01.2023 20:51 | Zprávy

Projev na 5. schůzi Senátu 11. ledna 2023 k energetickému zákonu

Senátor Čunek: Ztratili jsme důvěru občanů v to, co se tady děje
Foto: Repro YouTube Aby bylo jasno
Popisek: Senátor Jiří Čunek

Vážený pane místopředsedo, pane ministře, kolegyně, kolegové,

já jen z té retrospektivy, kterou tu paní místopředsedkyně vzpomínala, tak bych doplnil jednu věc. Ano, ten zákon, který byl nedokonalý a stanovoval velmi těžkou možnost snižovat výkupní ceny, který byl, tuším, z roku 2005 nebo 2006, tak tento zákon, ano, díky tomuto poslaneckému návrhu jedné paní poslankyně, který říkal, že 5 % je maximum atd., tak byl sice přijat, ale základní věcí bylo, že my tady máme kontrolní orgány, máme tu i ERÚ, v té době bylo, které jednoznačně neplnilo svou funkci.

Já jsem přesvědčen, že to skutečně nebylo kvůli tomu, že by ti úředníci byli neznalí, neschopní atd., ale že tady už tehdy vládla stejně jako dnes energetická lobby, které se nevidím, on to je jejich byznys, jsou to jejich peníze. A jsou to soukromníci. A hrají takovou hru se státem, kde nakoupit kterého především poslance, protože tam je ten zákon vždycky první. A aby protlačili do zákona, zvlášť když je nově vznikající, v nově vznikajícím oboru, takové podmínky, které jsou pro ně maximálně výhodné. To se stalo a tehdejší ERÚ, já jsem byl první, protože jsem byl tehdy ještě ve vládě, kdo podal trestní oznámení na ty, kdo zajistili, že při klesající ceně solárních elektráren, když to řeknu obecně, nejen panelů, ale i měničů atd., tak pořád zůstávala ta stejná cena. A byly na tom ohromné příjmy.

Pro vás, kteří se v tom nepohybujete, tak to bylo tak, že cena 1 MW, která se umísťovala v té době zhruba na 2 hektary půdy, stála více než 120 mil. Kč. Dnes umísťujeme 1 MW na 1 hektar díky výkonu panelů. A cena se pohybuje do 20 mil. Kč. Ten rozdíl je ohromný. Jenomže právě v té době došlo k tomu, že reakce státu na podporu obnovitelných zdrojů reagovala na to, že ta elektrárna stojí 120, 130 mil. Kč v těch maximálních cenách, dokonce někdo tu megawattu postavil díky svým chybám až za 150 mil. Kč. A na toto reagoval stát a dával tak velkou podporu. Ale již za rok nebo za dva spadla cena o více než třetinu a potom o polovinu. A podpora byla pořád stejná, takže investice by se vrátila za 2-3 roky, což bylo šílené.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

pojištění

Nemyslíte, že by podnikatelům více než odložení plateb sociálního pojištění pomohlo, kdybyste zálohy tak rapidně nezvedli? Jak na takové navýšení ODS vůbec mohla přistoupit? Protože co si budeme povídat dříve nebo později ty zálohy budu stejně muset zaplatit, takže ta vaše pomoc je dost vratkavá, ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Piráti: Navrhneme opatření pro snížení konzumace alkoholu

21:03 Piráti: Navrhneme opatření pro snížení konzumace alkoholu

Alkohol představuje v České republice závažný problém s významnými zdravotními a sociálními důsledky…