Vážený pane místopředsedo, vážené kolegyně a kolegové.
Já jsem vždy na vážkách, když se tady navrhuje jakýkoli takový diskusnější bod, zejména po zkušenostech z Poslanecké sněmovny, kde to často zcela blokuje jednání parlamentní komory. V tomto případě si ale myslím, že ta výjimka zde na půdě Senátu je docela odůvodněná, protože vystoupení prezidenta republiky na půdě Rady Evropy se doopravdy týká základních principů zahraniční politiky našeho státu. Chtěl bych se připojit k poděkování nebo k ocenění našeho kolegy, pana senátora Hampla, za jím připravené usnesení, protože to je doopravdy velmi uměřené, nejde nikam zbytečně daleko a postihuje tu základní podstatu věci.
Co se týká těch vyjádření, která byla zmiňována a převážně kriticky hodnocena v médiích, vyjádření prezidenta republiky, ta se týkala toho výroku o fait accompli, tedy o definitivnosti anexe Krymu Ruskem, a toho doporučení, aby v nějakém dialogu Rusko s Ukrajinou, resp. Ukrajina spíše s Ruskem si vyjednala nějaké finanční nebo surovinové kompenzace.
Já bych chtěl zdůraznit, že podle mého názoru anexe Krymu byla doopravdy tím nejbrutálnějším porušením principů mezinárodního práva v evropském prostoru, a to od druhé světové války. Myslím si, že v tomto prostoru se nikdy nestalo, že by někdo násilím zabral území jiného státu a připojil ho ke svému území. S tímto není srovnatelné ani Kosovo, ke kterému já jsem také velmi kritický, ke způsobu, jak problém Kosova řešilo mezinárodní společenství.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV