Děkuji panu ministrovi za extenzivní a velmi informativní uvedení do současného stavu. Ta situace se vyvíjí každý den. Já si myslím, že je docela důležité si nejen uvědomit, ale asi i komunikovat na veřejnosti to, že pokud jde o faktické migranty, uprchlíky – kategorie samozřejmě nejsou identické – v České republice, tak ten stav, jak říkal pan ministr, není v tuto chvíli žádným způsobem pro nás hrozivý. Čili České republiky by se toto prvoplánově nemuselo týkat. Ale to samozřejmě není pravda. Jednak díky možným relokačním mechanismům, jednak díky tomu, že situace se skutečně velmi rychle vyvíjí, a jednak i díky tomu, že nám rozhodně nemůže být jedno, jak migrační vlna... Nebo vlna... Ona vlna také implikuje něco, co přijde a zase odejde.
Ale ona ta vlna může být docela dost dlouhá, tak co udělá se zbytkem Evropy, co udělá s Německem, to jsou samozřejmě věci, které se nás velmi hodně týkají.
Tato záležitost je, myslím, velmi komplikovaná také tím, že lidé v pohybu je vlastně směs různých motivací, různých důvodů. Na jedné straně jsou to rozhodně lidé ze Sýrie, kde si myslím, že je velmi důležité, abychom si všichni, naše veřejnost, uvědomovali, že to jsou skutečně lidé v beznadějné situaci, jak říkal pan ministr, válka, která trvá stejně dlouho jako trvala první světová válka, a v tuto chvíli není nikde žádné světélko na konci tunelu, čili tam je, myslím, zcela pochopitelné, že tito lidé ztrácení důvěru v to, že se v rozumném čase při délce svého vlastního života budou moci vrátit k nějakému normálnímu životu, a snaží se odpovědně vůči sobě a své rodině situaci nějakým způsobem řešit. To je věc, která by měla evokovat normální, standardní solidaritu a soucit k lidským bytostem ve vážném problému.
Ale k tomu v této vlně je namíchané samozřejmě i poměrně velké množství lidí, pro něž motivace dát se na pochod je podstatně méně dramatická, v některých případech, nebo možná v řadě případů, nevím, až poměrně málo významná.
Toto rozlišit je, myslím, nesmírně důležité. Vede to právě například k otázce "hotspotů", které pořád ne a ne se pořádně rozjet jakožto mechanismus, který by měl toto nějak pomoci rozklíčovat.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
bezpečnost , Hampl , hranice , imigrace , migrace , Senát , Sýrie , uprchlíci , schůze Senátu 23. 9. 2015
autor: PV
To jako celou EK a vůbec celou EU řídí jeden člověk?
Vy tvrdíte, aspoň jsem si to zde přečetla, že podle vaší frakce by Ursula von der Leyen měla skončit, aby se Brusel vrátil nohama na zem a pracoval pro občany, ne proti nim. To její odvolání ovlivní celé fungování a politiku EU, které, souhlasím s vámi, je třeba změnit?
Další články z rubriky

6:09 Vích (SPD): Opět problém s migrací z jihu. Řecko se musí bránit samo
Nelegální migrace do EU opět sílí. A v Bruselu je pohoda, čeká se na účinnost Migračního paktu, kter…
- 13:09 Mašek (ANO): Hrozby zvenku kryjí svinčík uvnitř
- 12:12 Premiér Fiala: ČR a Británie posílí spolupráci v jaderné energetice
- 11:17 Štefec (Trikolora): Německo nám reparace nikdy nevyplatilo
- 10:21 Rajchl (PRO): Fico vyškolil Fialu v diplomacii
- 9:15 Lachnit (ANO): Řetězce, slevy, finty. Dávejte si bacha