Senátor Hampl: V tuto chvíli nezbývá než relativně obecná rada Evropské radě

20.03.2019 13:40 | Zprávy

Projev na 7. schůzi Senátu 20. března 2019 – Informace vlády ČR o pozicích vlády a programu jednání Evropské rady, která se koná ve dnech 21. - 22. března 2019

Senátor Hampl: V tuto chvíli nezbývá než relativně obecná rada Evropské radě
Foto: vaclav-hampl.cz
Popisek: Václav Hampl

Vážený pane předsedo, vážený pane premiére, dámy a pánové, senátorky a senátoři.

Je to tak. Evropský výbor včera obdržel informaci, možná v trochu stručnějším formátu, než jsme ji slyšeli dneska, a také, pokud jde o brexit, tak trošku méně aktuální. Jak víte, v tomto se věci dějí občas docela rychlým tempem, což jsme tušili dopředu.

Proto usnesení, které vám Evropský výbor navrhuje, je nepříliš obsáhlé a z velké většiny se týká brexitu. Považovali jsme za vhodné, aby se Senát vyjádřil k tomu, jak by měla Evropská rada postupovat v případě, že Velká Británie požádá o prodloužení lhůty podle článku 50 smlouvy o EU. Což se v tuto chvíli zdá být něco, co se asi stane. Ale včera jsme nevěděli, a dnes ještě pořád úplně nevíme, jaké přesně kontury ta žádost, která vypadá, že skutečně je asi na cestě, nebo už byla odeslána, bude mít. Jak dlouhý bude ten požadavek, na jak dlouhé prodloužení a za jakých podmínek. My navrhujeme vyjádřit se k něčemu, co je ještě ve vývoji, co se ještě stane. Nicméně Evropská rada je za dveřmi a bude potřeba nějakým způsobem postupovat.

Čili názor, který vám předkládám, je zhruba takový. Pokud by došlo k variantě, o které ještě nedávno byla významně řeč, že Velká Británie požádá o prodloužení lhůty v návaznosti na ratifikaci dohody o vystoupení, takže pak by bylo namístě takové žádosti vyhovět. Projevit tady maximální možnou vstřícnost, tak, aby Velká Británie měla možnost si to doma nějak učesat a odchod byl, pokud možno, co nejcivilizovanější.

Pokud ovšem by ta žádost o odklad data vystoupení nebyla spojena s takovouto ratifikací, což se dnes ráno v 10.27 zdá být možná pravděpodobnější scénář, pak je to samozřejmě těžší. Pan premiér tady už o tom trochu mluvit, jdou nám do toho evropské volby, do toho riziko toho, že v návaznosti na průběh evropských voleb ve Velké Británii, ať by byly, nebo ať by nebyly, tak by to mohlo ohrožovat další legitimitu Evropské unie před tím, než by Velká Británie odešla. I potom, až by odešla.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Proč jste nepodpořil zákon, který měl zajistit lepší dostupnost léků a lékáren?

Přijde mi, že se tu opět staví byznys nad zájmy lidí, a v tomto případě i nad zdraví. Nebo co podle vás bylo na zákoně špatného? A proč se u nás pořád nahrává jen těm velkým hráčům? Podívejte se, co to způsobilo třeba v obchodech, ale další příklad jsou třeba operátoři. Proč tu pořád není další, kte...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT: Zastavme týrání poníků na poutích

23:08 DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT: Zastavme týrání poníků na poutích

Prohlášení DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT k iniciativám Zastavme týrání poníků na poutích