Senátor Láska: Odmítám zneužívání odkazu Jana Palacha

8. 1. 2019 17:56

Otevřený dopis italským politikům ke zneužívání jména Jana Palacha.

Senátor Láska: Odmítám zneužívání odkazu Jana Palacha
Foto: ČT24
Popisek: Václav Láska
reklama

Dnes jsem inicioval a odeslal výzvu prezidentovi provincie Verona a starostovi města Verona, aby odňali podporu akci, na níž je italskými krajně pravicovými radikály zneužíván odkaz Jana Palacha.

Výzvu spolupodepsali všichni členové senátního klubu SENÁTOR 21 - Petr Orel, Ladislav Kos, Tomáš Goláň, Přemysl Rabas a Lukáš Wagenknecht.

Sám jsem si velmi složitě hledal k odkazu Jana Palacha cestu. Nebylo pro mě jednoduché pochopit takový strašný čin proti vlastnímu životu. O to víc teď chovám k jeho odkazu úctu a respekt. A osobně se mě velmi dotýká, když individua, která vyznávají zcela opačné hodnoty, než Jan Palach, si hrají na jeho ctitele a zneužívají jeho odkaz.

A už vůbec nemám pochopení pro politiky, kteří takové zneužívání odkazu hrdiny jiné země zaštítí. Proto jsem se rozhodl k této osobně adresované výzvě.

Mgr. Václav Láska

  • BPP
  • Tento profil nevytvořil Václav Láska, proto zde není aktivní
  • senátor

Text dopisu: 

Vážený pane prezidente Scalzotto, vážený pane starosto Sboarina,

dovoluji si Vás kontaktovat ohledně koncertu Země a svoboda (Terra e Libertà), který se má uskutečnit 19. ledna ve Veroně, věnovaný 50. výročí úmrtí Jana Palacha. Byl jsem informován, že na tomto koncertu vystoupí skupiny napojené na italské pravicové extrémisty, a proto chci vyjádřit své silné znepokojení, že tuto akci oficiálně zaštítila provincie Verona.

Jan Palach byl český student, který se zapálil a zemřel na protest potlačení Pražského jara. Obětoval tak svůj život ve jménu demokracie, svobody a humanismu. Tento statečný čin nesmí být překroucen a zneužit pravicovými extremistickými skupinami hlásající ideologii, která je v rozporu s ideály Jana Palacha.

Ani dnes demokracie není samozřejmostí a musíme ji chránit a pečovat o ni. Jakékoli spojení pravicových extremistů a Jana Palacha je pošpiněním jeho památky a nemělo by mít podporu oficiálních italských úřadů. Proto se cítím povinen vyzvat Veronskou provincii, aby stáhla svou záštitu této akci.

Děkuji za pochopení a věřím, že provincie Verona najde vhodnější příležitost, jak uctít památku Jana Palacha a jiných hrdinů, kteří jako on obětovali svůj život za svobodu a demokracii budoucích generací.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pourová (ANO): Přidělování vyhrazených stání pro invalidy upravují nová pravidla

11:17 Pourová (ANO): Přidělování vyhrazených stání pro invalidy upravují nová pravidla

V Hradci Králové jsou zhruba čtyři stovky parkovacích míst pro invalidy, která jsou vyhrazena na kon…