Senátor Orel: Lesy „hoří“ doma i ve světě

05.09.2019 12:29

Komentář na facebookovém profilu k lesním požárům

Senátor Orel: Lesy „hoří“ doma i ve světě
Foto: archiv kandidáta
Popisek: Petr Orel (SZ)

Stále hoří sibiřské lesy na obrovské ploše, s trochou nadsázky se dá říci, že Sibiř doslova lehá popelem. Lesní požáry tak trochu na tuto část planety patří, čas od času tam vždy zahořelo, ale snad nikdy v takovém rozsahu. Důvodem je podle všeho zde praktikovaná zcela fatální holoseč nebo nelegální těžba. Nezbývá než věřit, že se Rusko, ale i Čína, která právě lesy Sibiře drancuje, zamyslí a začnou s tímto nesmírným přírodním bohatstvím hospodařit udržitelně, neboť negativní dopady jsou globální a dopadají především na Arktidu.

Ještě mnohem horší je, že také hoří v „plících planety“, v Amazonských deštných pralesích. Tam jsou požáry spíše výjimkou, a tak je více než pravděpodobné, že za nimi stojí byznys, enormní snaha o získání zemědělské půdy, o těžbu nerostných surovin. Tyto aktivity přímo podporuje brazilský prezident Jair Bolsonaro, kterého lze směle zařadit mezi ekologické skeptiky typu našeho pana prezidenta M. Zemana. Ten opět „zazářil“ včera při zahájení výstavy „Země živitelka“ v Českých Budějovicích, kdy si vzal „do huby“ exministra Martina Bursíka v souvislosti s kůrovcem, evidentně ještě nepochopil jak to s kůrovcem je, nepochopil, že za kůrovcem je člověk - lesní hospodář, a to je mrzuté. Možná by bylo dobré, kdyby on a další neekologové, neochránci přírody či klimatičtí skeptici vzali v případě lesních ekosystémů na planetě na vědomí, že světové lesy jsou ohroženy odlesňováním a znehodnocováním.

Mezi lety 1990 až 2016 jsme přišli o 1,3 milionu kilometrů čtverečních lesních porostů. To znamená, že za každou hodinu zmizelo lesa o rozloze 800 fotbalových hřišť!

V EU se rozloha lesů naopak zvětšila, je to jeden z konkrétních pozitivních příkladů přístupu unie ke klimatickým změnám.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bezecný (KDU-ČSL): Mistři politického dramatu

10:46 Bezecný (KDU-ČSL): Mistři politického dramatu

Politická dramata doprovázená vzestupy a pády osobností patří k charakteristikám britského vývoje po…