Senátor Pavera: Na obcích a městech se nekrade

02.05.2019 17:20

Projev na 8. schůzi Senátu dne 2. 5. 2019, k návrhu změny zákona o zvláštních podmínkách účinnosti některých smluv, uveřejňování těchto smluv a o registru smluv.

Senátor Pavera: Na obcích a městech se nekrade
Foto: Daniela Černá
Popisek: Poslanec Herbert Pavera na kampani TOP 09 ve Frýdku-Místku

Hezké a příjemné odpoledne, milé kolegyně, kolegové. Já jsem celou dobu nechtěl vystupovat, ale když se tady začalo mluvit o obcích a městech a o registru smluv, podezřeních atd., tak jsem si znovu vyhledal, kolik bylo zastupitelů odsouzených. A od roku 1995 jich bylo nějakých 364, z toho jenom 32 bylo pravomocně odsouzených. Když to vezmu, kolik je 364 z 62 000 zastupitelů, je to zhruba kolem půl procenta všech zastupitelů. A těch, kteří byli odsouzeni, je necelých 0,5 procenta.

Jen bych chtěl upozornit na to, že na obcích a městech se nekrade. Možná někde to zkoušejí, ale v drtivé většině obcí a měst se snaží dělat všechno transparentně. Dělají to v rámci zákona a ne tak, že musíme všechno zveřejňovat, protože se v obcích a městech krade. Ne, nekrade se. Dělám na obci od roku 1990, a myslím si, že jsme tam nikdy nic neukradli, ve Bolaticích na Hlučínsku. A věřím, že i když jsme udělali nějaké chyby, ale nikdy to nebylo úmyslně, a věřím, že tak to je i na jiných obcích a městech.

Mgr. Herbert Pavera

  • TOP 09
  • Navštivte můj web: www.herbertpavera.cz
  • senátor

S registrem smluv nemám žádný problém, sami zveřejňujeme smlouvy. Ale myslím si, že na malých obcích, kde je jeden pracovník kromě pana starosty, s tím problém mohou mít. Protože mohou mít i více smluv. U nás to má na starosti „ajťák“, který to samozřejmě lehce zpracuje bez nějakých problémů.

Ale ta dehonestace – a za chvilku tady budeme mít i další návrh zákona o obcích, který vymysleli někteří poslanci, kdy při souběhu funkcí v podstatě jedna funkce bude téměř zadarmo, tak jsem zvědav, jak potom budou ti úspěšní komunální nebo krajští politici kandidovat a táhnout politické strany ve volbách. Ale k tomu se za chvilku brzy dostaneme. Znovu opakuji pro celou veřejnost, že na obcích a městech občas dochází k chybám, ale nedochází ke krádežím. Vždycky se najde černá ovce. To jenom mezi lékaři, mezi učiteli, mezi „ajťáky“, mezi každými lidmi se najde někdo, kdo je černá ovce. Ale nemůžeme tady pořád neustále říkat, že registr smluv se zavedl proto, že se na obcích a městech krade. Nekrade.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministr Havlíček: Očekávali jsme výraznější zpomalení hospodářského růstu

6:28 Ministr Havlíček: Očekávali jsme výraznější zpomalení hospodářského růstu

Česká ekonomika na počátku letošního roku mírně zpomalila. Podle předběžného odhadu vzrostl hrubý do…