Senátor Růžička: Celospolečenská tendence k hyperkorektnosti může být lehce devastující

01.07.2021 18:33 | Zprávy

Projev na 13. schůzi Senátu 1. července 2021 k zákonu o zákonu o občanských průkazech

Senátor Růžička: Celospolečenská tendence k hyperkorektnosti může být lehce devastující
Foto: archiv Jiřího Růžičky
Popisek: Jiří Růžička, senátor za TOP 09 a STAN

Ano, je to tak, i když si netroufnu mluvit za Ústav pro jazyk český, ale s panem Olivou jsem o těch věcech mluvil mimo jiné také. Budu mít pár poznámek, i když myslím, že je to v tuto chvíli trošku bezpředmětné, protože doporučení výboru jsou celkem jasná, bezproblémová. Ale já si nemůžu těch pár poznámek odpustit. Nezbytným doplňkem toho zákona o občanských průkazech jsou i změny doprovodných zákonů. Proto to projednáváme také současně, mimo jiné i zákona č. 301, což je právě ten zákon o matrikách, jménu a příjmení. Fakticky to znamená, že ženy si mohou do matriky nechat zapsat, pokud bude ten zákon schválen, příjmení v mužské podobě naprosto bez omezení. Připomínám tady, že to samé mohou udělat rodiče se svými čerstvě narozenými holčičkami, ty se k tomu asi nebudou moct ještě samy rozhodovat.

V § 69 tohoto zákona je uvedeno, že příjmení žen se tvoří v souladu s pravidly české mluvnice. To je právě to, o čem jsem se bavil i s panem Olivou. Než jsem se o tom s ním bavil, tak jsem sáhl po svých poznámkách z prvního ročníku studia češtiny na filozofické fakultě. Tam jsem našel: Jazyk je struktura schopná nést informaci. Jasně. Zároveň je to systém sloužící jako základní prostředek lidské komunikace. Má svá pravidla, ta pravidla se vyvíjela, stejně jako se vyvíjí celá společnost, a proto jsme někde v nějakém stádiu. Mezi taková pravidla v češtině patří i přechylování. Je to jedna ze zvláštností českého jazyka, neopakuje se v ostatních jazycích, trošku v některých slovanských, ale velice málo. To přechylování, troufnu si tvrdit, že v tom mluvnickém systému češtiny usnadňuje porozumění mezi námi.

Rozhodně tedy odmítám přijmout to, co tady už zmiňoval pan senátor Canov, že to rozhodně odmítám, nemyslím si, že to je nějaký relikt patriarchátu, což jsme tam slyšeli také ve sněmovně. Ani se tím nevytváří nerovné postavení, jak se nám někdo snažil domluvit, a korunu tomu nasadil jeden nejmenovaný poslanec, který prohlásil, že povinné přechylování příjmení je šikana, nikdo se žen neptá na jejich názor. Tak se ptám, kdo se ptá těch nebohých holčiček, které se čerstvě narodí, a bude jim někdo dávat mužské příjmení. Tak jsme se tedy rozhodli, máme to tady před sebou, tuto jazykovou vymoženost českého jazyka, české mluvnice, legislativně vymazat a nahradit ji korektním nepřechylováním příjmení. Na žádost, na přání kohokoli.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Farský (STAN): Ve střední Evropě posilují antievropské a antiukrajinské síly

22:14 Farský (STAN): Ve střední Evropě posilují antievropské a antiukrajinské síly

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k postoji k Ukrajině ve střední Evropě.