Senátor Růžička: Při projednávání peticí žádáme velice často o spolupráci

07.03.2024 16:21 | Zprávy

Projev na 22. schůzi Senátu 7. března 2024 k výroční zprávě o podávání informací

Senátor Růžička: Při projednávání peticí žádáme velice často o spolupráci
Foto: ČT24
Popisek: Senátor Jiří Růžička v pořadu Interview ČT24

Dobré ráno, vážený pane první místopředsedo, dobré ráno, dámy a pánové.

Teď jsem dostal pokyn, že nemám příliš spěchat, pan ministr ještě má interpelace, tak budu mít dost času na zprávu o peticích, ale nebojte, nebudu to prodlužovat příliš. Náš výbor na své 18. schůzi 13. února projednal zprávu o peticích doručených Senátu v roce 2023. Zároveň i s výroční zprávou o podávání informací podle zákona č. 106 a také výroční zprávu za rok 2023 pro mediální oblast.

Pokud se té části a zprávy o peticích týká, tak si dovolím připomenout několik důležitých věcí. Senát PČR v roce 2023 obdržel celkem osm petic. Z toho pět petic mělo více než 10 000 podpisů, takže byly potom určeny po projednání ve výboru k projednání na plénu. Musím říci, že naše pracovnice s velkými peticemi mají poměrně hodně práce a dělají ji velice pečlivě, prověřují podpisy, počítají je, jak je zvykem, jaká je metodika. Takže myslím, že můžeme ručit za to, že skutečně tyto velké petice jsou velkými peticemi. V okamžiku, kdy je začneme projednávat, tak poměrně velice často kvůli odbornosti žádáme ostatní výbory o spolupráci, protože jsme petiční výbor. Ale když jsou to věci, které se týkají některých odborných oblastí, tak si rádi pomůžeme doporučením ostatních odborných výborů.

A téměř vždy, a to bych rád zdůraznil, jsme k velkým peticím v roce 2023 uspořádali buď kulatý stůl nebo nějaký seminář nebo veřejné slyšení, kam jsme zvali víceméně všechny zúčastněné, kteří by mohli přispět k řešení situace, která byla obsahem petice.

Udělám pár poznámek k velkým peticím. Jednou z nich byla petice za zachování české koruny. Tu podepsalo 19 500 osob. A petenti žádali, aby vláda ČR vyjednala výjimky ze zavedení eura. Projednávalo se to s dalšími výbory. Byl uspořádán kulatý stůl, který, jak jste včera slyšeli, byl kvitován s velkým povděkem a pochopením a bylo konstatováno, že to věci velice prospělo.

V roce 2023 jsme petici neukončili, ale byla ukončena včera, jak jsme tady všichni slyšeli, jak jsme ji také odhlasovali, vzali jsme ji na vědomí. Nic víc tam v závěru petice nebylo.

Další velkou peticí, která způsobila poměrně hodně rozruchu a hodně jednání, byla petice za zachování veřejných poštovních služeb. Tu podepsalo 27 500 občanů. Jak už název napovídá, obsah byl poměrně jasný. Možná že si někteří z vás vzpomínají, kolik k tomu proběhlo jednání. My jsme jako výbor uspořádali kulatý stůl za přítomnosti zástupců petentů, České pošty, ministerstva financí, Asociace krajů, Sdružení místních samospráv a tak dále. Petici jsme pak projednali na 13. schůzi Senátu a plénum konstatovalo, že petice je důvodná. Usnesení obsahovalo i doporučení k provedení České pošty, aby podstata stížnosti nebo té petice byla nějakým způsobem řešena.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

ČT

Dobrý den, také nemám pro zvýšení poplatků ČT pochopení. Absurdní mi také přijde to rozšíření plátců. Má otázka ale zní, zda vůbec potřebujeme veřejnoprávní média? K čemu, když informovat pravdivě a objektivně musí přeci všechna média, a pokud tak nedělají, tak se jim dá dát třeba pokuta nebo tak ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Gregorová (Piráti): Podpořila jsem Ursulu von der Leyen jako předsedkyni Komise

19:05 Gregorová (Piráti): Podpořila jsem Ursulu von der Leyen jako předsedkyni Komise

Pirátská europoslankyně Markéta Gregorová dnes v tajné volbě podpořila Ursula von der Leyen jako pře…