Senátor Valenta: Další šikanu hospodských a jejich zákazníků nepodpořím

4. 1. 2017 19:10

Senátor Ivo Valenta prosazuje v Senátu kuřárny.

Senátor Valenta: Další šikanu hospodských a jejich zákazníků nepodpořím
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor Ivo Valenta

Dnes budeme na výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí v Senátu projednávat novelu protikuřáckého zákona. Tento paskvil rozhodně nepodpořím. Jedná se o další zbytečný a nepřiměřeně tvrdý zásah do soukromého vlastnictví a svobody podnikání. Proto dnes předložím vlastní pozměňovací návrhy.

Předně jsem totiž přesvědčen, že stát nemá právo prohlásit soukromé prostory za veřejné a zasáhnout do vlastnických práv majitelů hospod a restaurací takto nebývalým způsobem. Každý by jednoznačně měl mít možnost si rozhodnout sám, zda se v jeho podniku bude kouřit, nebo ne. A stejně tak by měl mít každý zákazník možnost si zvolit kuřácký, nebo nekuřácký podnik.

Zároveň je třeba zdůraznit, že provozovatelé investovali v minulosti nemalé částky do stavebních úprav svých podniků tak, aby splnili podmínky oddělených prostor, které zde byly v minulosti. Nyní by restaurace měly být zcela nekuřácké. Jednalo by se tak o zmařené investice, a to nikoliv z vůle vlastníků samotných, ale z vůle státu.

Jsem zastáncem toho, aby majitelé ve svých podnicích mohli zřídit tzv. „kuřárny“, kam by si jejich klienti mohli jít zapálit a nemuseli tak bez ohledu na počasí nedůstojně přešlapovat venku.

Současně se domnívám, že by majitelé restaurací a barů neměli být nuceni přebírat odpovědnost za své klienty a jejich jednání pod vlivem alkoholu. Hospodský přece nemůže předvídat následné chování zákazníka a je jen na klientovi samotném, aby znal svou míru a lidově řečeno nepřebral. Už vůbec pak nemohu souhlasit s navrhovanými a neadekvátními sankcemi v podobě zákazu činnosti, které novela přináší.

Vzhledem k tomu, že jsem velkým kritikem navrhovaných změn, stejně, jako někteří další kolegové, předložím k tomuto zákonu vlastní pozměňovací návrhy tak aby ty největší nesmysly, které jsem zmínil, nebyly schváleny.

Ivo Valenta
slovácký senátor

Převzato z profilu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Turecko páchá genocidu a vraždí v Sýrii

10:08 Vích (SPD): Turecko páchá genocidu a vraždí v Sýrii

Jednoznačně odsuzuji invazi Turecka na svrchovaném území Syrské arabské republiky. Agrese je namířen…