Senátor Valenta: Nemohl jsem přihlížet spekulantům, kteří chtějí ukrást Jednotu

21.12.2017 9:49

V posledních týdnech se na Valašsku rozhořel ostrý spor o budoucnost Jednoty Vsetín. Nově založená společnost Coop Jednota Obchodní ve velkém skupuje podíly od dosavadních družstevníků. Mezi řádky se mluví o pokusu o násilné převzetí Jednoty.

Senátor Valenta: Nemohl jsem přihlížet spekulantům, kteří chtějí ukrást Jednotu
Foto: Daniela Černá
Popisek: Senátor Ivo Valenta
reklama

Do celé kauzy se zapojil senátor Iva Valenta. Proč to dělá a co má za lubem?  Na to odpovídá v následujícím rozhovoru.

Proč se senátor ze Slovácka zapojil do dění kolem Jednoty ve Vsetíně?

Je to velmi jednoduché. Na Valašsku jsem se narodil, dodnes tam žije část mé rodiny a navíc v Jednotě jsem svého času také začínal. Na Valašsko směřujeme také velké investice do cestovního ruchu. Není mi proto lhostejné, co se v posledních týdnech začalo odehrávat ve snaze o nepřátelské převzetí Jednoty, která provozuje desítky obchůdky především na vsetínském venkově.

Proč myslíte, že dochází k nepřátelskému převzetí Jednoty?

Jak jinak chcete nazvat to, že skupina podnikatelů s kontroverzní pověstí organizovaně skupuje družstevní podíly s cílem dosáhnout nadpoloviční většiny v družstvě a společnost tak převzít do vlastních rukou. Navíc, když používají stejné metody, jako nechvalně známí šmejdi. Vždyť zvoní lidem u dveří, mávají seniorům před očima desetitisíci a dávají jim mezi dveřmi podepisovat nevýhodné a jednostranné smlouvy. To vše teď v předvánočním čase? Navíc například bianko plná moc, kterou družstevníci podepisují, je právně neplatná a smlouvy jsou postaveny vůči družstevníkům natolik nevýhodně, že pokud se nájezdníkům nepodaří získat nadpoloviční většinu v Jednotě, tak od smlouvy odstoupí a družstevníci budou muset vracet desítky tisíc zpět. A s tím určitě nikdo z nich už nepočítá. Podle mne tedy dochází ke klamavým praktikám a podepisování jednostranných a v konečném důsledku neplaných smluv.

Družstevní podíly vykupuje společnost Coop Jednota Obchodní, za kterou stojí podnikatelé Staněk a Brož. Ti však tvrdí, že chtějí zachovat prodejny a navýšit mzdy každému zaměstnanci o tři tisíce korun. Co je na tom špatné?

A vy jim věříte? Kdyby měli skutečně zájem pomoci Jednotě, tak přijdou jako investoři a začnou seriózně vyjednávat. Místo toho používají velmi agresivní metody, spustili cílenou dezinformační kampaň, vyhrožují žalobami a trestním stíháním. Nejdříve se v tichosti snažili ovládnout Jednotu tím, že skoupí nadpoloviční většinu podílů a pak si budou s Jednotou dělat jen to, co sami budou chtít. Když jsme však na jejich praktiky veřejně poukázali, naráz vylezli z ulity a začali se tvářit jako seriózní investoři, kteří přichází zachránit Jednotu. Podle mne je opak pravdou, chtějí prostě jen rychle vydělat prachy, rozprodat majetek a pozavírat nelukrativní obchody. Neříkám, že je dnes v případě vsetínské Jednoty vše růžové a že není prostor pro mnoho důležitých změn. Ale takové podpásové metody odmítám.A co s tím chcete dělat?

No hlavně jsem chtěl dosavadním družstevníkům otevřít oči, aby nenaletěli pofiderním obchodníkům. V ohrožení jsou totiž desítky malých obchodů, které jsou posledními ostrůvky, kde mají místní obyvatelé i turisté možnost nakoupit potraviny, drogérii a základní vybavení. Vždyť vláda likviduje hospody, zavírá pošty a teď se zde někdo snaží ovládnout síť prodejen a zřejmě její část prodat nějakému velkému továrníkovi nebo zavřít obchody a rozprodat majetek. Proto jsem se do celé kauzy vložil a nabídl pomoc. Pozval jsem si proto také pana Staňka, abych mu jasně řekl, že se mi tyto praktiky nelíbí a že nehodlám pasivně sledovat to, jak se snaží o násilné převzetí Jednoty. Nechtěl na nic slyšet… Proto jsem na jednání pozval delegáty Jednoty a také starosty obcí, kde Jednota působí, abych jim poskytl můj pohled na celou kauzu a nabídl pomoc. Nikomu nic nevnucuji, nabídl jsem pomoc, své zkušenosti i zázemí. Vždy jsem měl rád náročné výzvy a za 28 let podnikání, co působím ve více jak 20 zemích světa, jsem se mnohému naučil. Vloni jsem se vrátil zpět na Moravu, protože zde chci se svou rodinou žít a dál působit. Proto tolik stojím o to, aby se třeba právě valašský venkov nevylidňoval jen tím, že někdo násilně skoupí malé obchody a ty postupně zlikviduje.

Nabízí se však otázka, jestli naopak vy sám nechcete Jednotu odkoupit a aktivity pana Staňka vám prostě jen nepřekáží?

Vedení spotřebního družstva Jednota jsem nabídl pomoc s tím, jak odrazit nepřátelské převzetí Jednoty a čelit těmto neférovým praktikám. Nebráním se ani zapojit intenzivněji, abych pomohl stabilizovat situaci v Jednotě a dodal jí nový impuls, který bude ku prospěchu zákazníků, zaměstnanců, ale především lidí, kteří žijí na Valašsku. Nechci, aby Jednota zanikla nebo skončila v náruči velkých továrníků. Chci, aby byla v obcích zachována alespoň tato část občanské vybavenosti. Navíc hrozí, že to, co se odehrává ve vsetínské Jednotě, by se mohlo zopakovat také kdekoliv jinde v našem kraji. Nicméně vše mají v rukou sami členové družstva. Oni musí vzít rozum do hrsti a nenechat se oklamat spekulanty.

Někteří lidé o vás říkají, že jste se vlastně spolčil s panem Staňkem, že jsou to vaši agenti, kteří obchází družstevníky a vykupují podíly a že ve výsledku chcete získat budovy Jednoty proto, abyste tam udělal herny.

Tak to absolutně vylučuji. Jde o záměrné lži, které vypouští lidé kolem pana Staňka. Vadí jim totiž, že jsem popsal jejich praktiky pravým jménem a snad i otevřel oči lidem, kteří jim málem skočili na jejich dobře promyšlený tunel. Já přicházím proto, abych takovým praktikám udělal přítrž a naopak nabídl Jednotě, jejím družstevníkům a v konečném důsledku celému valašskému regionu seriózní investici, pomoc s restrukturalizací a především záchranu obchodů na venkově. Na Valašsku jsme za posledních 20 let investovali stovky milionů korun. Chceme zde rozvíjet cestovní ruch, dávat lidem práci, otevírat region turistům a tedy i novým pracovním místům a podnikatelským příležitostem. I proto nemůžu přihlížet tomu, jak si někdo udělá z poslední enklávy venkovských obchůdků laciný byznys, oškube lidi o podíly a ještě více zdevastuje život na venkově.

Chcete vědět více informací?
Kontaktujte pověřence představenstva JEDNOTY, spotřebního družstva
Dagmar Kovářová
Telefon: 604 209 123
E-mail: kovarova.dagmar@seznam.cz

(převzato z Profilu)

Pozn. redakce: 75% podíl ve společnosti OUR MEDIA a.s., provozující server Parlamentní listy vlastní společnost SYNOT INVEST LIMITED podnikatele a bývalého senátora Iva Valenty.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Munzar (ODS): Poraženectví do politiky nepatří

19:38 Munzar (ODS): Poraženectví do politiky nepatří

Komentář na facebookovém profilu k hlasování o důvěře vládě