Senátor Valenta: Peníze shrábnou pouze státní nemocnice

26. 4. 2019 11:38

Komentář na facebookovém profilu k investicím do nemocnic

Senátor Valenta: Peníze shrábnou pouze státní nemocnice
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ivo Valenta
reklama

No vida! Stát bude v následujících letech investovat do nemocnic v České republice přibližně 71 miliard Kč. Ministerští úředníci totiž zjistili, že jejich technický stav je v doslova katastrofálním stavu, a proto opravu nemocnic zařadili do tzv. Národního investičního plánu. Nicméně vláda počítá pouze s investicemi do státních nemocnic. Všechny ostatní, především tedy krajské nemocnice, mají prostě smůlu a na rekonstrukci budov či moderní přístrojové vybavení si musí prostě vydělat samy. Jak? No buď z plateb od zdravotních pojišťoven, tedy na úkor např. platů lékařů a zdravotních sester, nebo intervencí z krajských, příp. městských rozpočtů.

Tímto krokem se tak ještě více zdůrazňuje regionální nerovnost a diskriminace pacientů v přístupu ke zdravotní péči, kvůli čemuž jsem na konci minulého roku inicioval ústavní stížnost, podpořenou 48 senátory. Nejenže nemocnice např. v Praze získávají i za sebebanálnější lékařský úkon až 3,5krát více peněz ze zdravotních pojišťoven než např. Uherskohradišťská nemocnice, teď tuto diskriminaci prohloubí ještě sama vláda, která bude štědře dotovat opravy budov a nové přístrojové vybavení ve fakultních a jiných státních nemocnicích. Na pacienty z malých okrajových krajů tak vláda opět zapomíná a jednoznačně tak zhoršuje kvalitu a dostupnost poskytované zdravotní péče v naší zemi.

Navíc se tímto krokem rozplývá sen hejtmana Jiřího Čunka, že mu premiér Andrej Babiš přispěje právě z Národního investičního plánu na jím tak urputně prosazovanou výstavbu nové nemocnice ve Zlíně – Malenovicích. Jak se zdá, vláda a její premiér na náš kraj z vysoka kašle a je jim úplně jedno, že Krajská nemocnice Tomáše Bati je v mnohem horším stavu, než kdekterá fakultní nemocnice, kde si již teď mnou ruce nad tučnou státní dotací.

Nicméně právě proto nepolevím v tlaku na ministerstvo zdravotnictví, abych společně se skupinou odborníků a dalších kolegů rozhýbal nápravu dvě dekády tolerované regionální diskriminace ve zdravotnictví. Tento boj musíme vyhrát, protože pacienti z našeho kraje si nezaslouží, aby na ně zdravotní systém nahlížel jako na méněcenné pacienty druhé kategorie.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šafránková, Doležal (SPD): Máme recepty, jak pomoci „živnostníkům-samoživitelům“

12:43 Šafránková, Doležal (SPD): Máme recepty, jak pomoci „živnostníkům-samoživitelům“

Nepečují sami bez partnera o své děti, ale pracují jako fyzické osoby na živnostenský list. Tyto OSV…