Senátor Valenta: Prosazením kvót prokazuje Unie svou impotenci. Jinde ochrannou roli přebírají i myslivci...

23.09.2015 15:20 | Zprávy

Projev na 12. schůzi Senátu dne 23. 9. 2015 v rámci bodu "Návrh usnesení Senátu PČR k aktuálním návrhům Evropské komise na řešení uprchlické krize v EU":

Senátor Valenta: Prosazením kvót prokazuje Unie svou impotenci. Jinde ochrannou roli přebírají i myslivci...
Foto: archiv senátora
Popisek: senátor Ivo Valenta

Vážený pane ministře, vážený pane předsedající, kolegyně a kolegové. Nemusím se pouštět do žádných složitých analýz, abych mohl konstatovat, že uprchlická krize v Evropě se doslova vymyká z rukou, a to jak fakticky, tak politicky. Včerejší rozhodnutí Rady ministrů vnitra je toho jasným důkazem a je bláhové se domnívat, že Evropská unie bude mít dostatek nástrojů, sil a bariér k tomu, aby dokázala přerozdělit 120 000 uprchlíků podle úředníky navrženého klíče do všech členských zemí.

Kvóty nejsou řešením této krize a jejích příčin, jsou pouze řešením důsledků a Evropská unie tak díky jejich prosazení prokazuje svoji impotenci v řešení skutečně zásadních a strategických problémů starého kontinentu.

Proto jsem rád, že česká vláda uhájila svá dřívější prohlášení a kvóty odmítla. Pokládám však za důležité vyzvat vládu, aby v tomto postoji vytrvala a proti včerejšímu rozhodnutí postupovala i nadále absolutně nekompromisně. Česká republika musí být ve své imigrační politice suverénní, přísná a sobecká, nekompromisní. Jinak si zaděláváme na velké sociální a možná i bezpečnostní problémy.

O to víc mne však udivují kroky, resp. výroky některých rádoby humanistů, kteří srovnávají dnešní uprchlickou krizi s osudem Čechů a Slováků v letech 1938, 1939 a 1968. Osobně některé takové výroky vnímám jako ztrátu poslední kapky soudnosti a zdravého rozumu. Vždy jde o něco naprosto nesrovnatelného, neboť skutečný důvod migrace současných uprchlíků je až nadmíru jasný. Jde jim pouze o ekonomické benefity, lepší sociální zázemí a pohodlnější život ve státech s rozvinutým sociálním systémem.

Českoslovenští emigranti prchali do západních zemí před praktiky totalitního režimu a se snem, že se jednou vrátí do svobodné a demokratické vlasti. V nových domovech byli pokorní, pracovití, respektovali nejen zákony, ale i místní zvyklosti. Na rozdíl od nich je valná většina současných uprchlíků jen ekonomickými imigranty, kterým je lhostejná politická situace v jejich zemi, na veřejném životě se nepodíleli a nikdy neplánují do své vlasti se vrátit. Pouze utíkají za lepším životem.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Jak věřit vašim slibům?

Slibujete dostupnější bydlení, konec korupce, ale co se změnilo za ty roky, co jste v politice? Dokonce jste byli dost dlouho součástí vlády. A když jsme u toho, šli byste do koalice se SPOLU a STAN znovu nebo ne? Protože jestli ne, tak kdo jiný vám zbývá?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátor Šlachta: Učednice Decroix jde ve stopách svých mentorů - Blažka a Bendy

18:02 Senátor Šlachta: Učednice Decroix jde ve stopách svých mentorů - Blažka a Bendy

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k ministryni Evě Decroix.