Senátor Vystrčil: GDPR se dotkne i soukromých subjektů v řádu statisíců

19.02.2018 19:56 | Zprávy
autor: PV

Přestože na to měla vláda ČR 2 roky, teprve nyní byly projednány v Legislativní radě vlády návrhy zákonů, které mají do českého právního řádu adaptovat Obecné nařízení o ochraně osobních údajů, které má celoevropskou platnost a které bude účinné od 25. května 2018. Obecné nařízení bylo totiž Radou a Evropským parlamentem přijato v dubnu 2016.

Senátor Vystrčil: GDPR se dotkne i soukromých subjektů v řádu statisíců
Foto: archiv senátora
Popisek: senátor a místopředseda ODS Miloš Vystrčil

V současné době v ČR neexistuje žádný akreditovaný subjekt, který by byl schopen posoudit a případně vydat osvědčení (certifikaci) o tom, že příslušný dotčený subjekt podmínky nastavené evropským Obecným nařízením o ochraně osobních údajů splňuje. Pokud tedy objednáváte a platíte subjekty, které slibují, že Vám naplnění Obecného nařízení o ochraně osobních údajů zajistí, je to od nich velmi zvláštní a z hlediska jeho pravdivosti dosti nepravděpodobné tvrzení.

Obecné nařízení se dotkne nejenom veřejnoprávních, ale i soukromých subjektů v řádu statisíců! Dle mého názoru nejlepší přípravný postup dotčeného subjektu je zjistit si, zda příslušný subjekt splňuje v současnosti platný zákon 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů. Ohledně ostatních úkonů doporučuji postupovat velmi opatrně a obezřetně s minimalizací výdajů a maximalizací komunikace s odpovědnými institucemi, které by měly a snad i budou poskytovat základní informace zdarma například i formou veřejného portálu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

JUDr. Jindřich Rajchl byl položen dotaz

Justice

Pane Rajchl, mám na vás dotaz k vaší poznámce: Byla by to dokonalá ukázka stavu justice v naší zemi. V jakém stavu je podle vás justice v zemi? Funguje podle vás nezávisle? A jestli ne, co uděláte pokud něco?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hrnčíř (SPD): Jeden z deníků píše, že se student zeptal na Pavlovo „údajné členství v KSČ”

11:05 Hrnčíř (SPD): Jeden z deníků píše, že se student zeptal na Pavlovo „údajné členství v KSČ”

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k členství Petra Pavla v KSČ před rokem 1989 a mediál…