Senátor Vystrčil: Otázku Číny a Tchaj-wanu konzultuji s odborníky a napříč politickým spektrem

26.02.2020 21:31

Senát zveřejňuje shrnutí podniknutých kroků a vyjádření předsedy Senátu Miloše Vystrčila k aktuální otázce Číny a Tchaj-wanu.

Senátor Vystrčil: Otázku Číny a Tchaj-wanu konzultuji s odborníky a napříč politickým spektrem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Senátu Miloš Vystrčil
reklama

Na tiskovém briefingu v úterý 25. února dal předseda Senátu Miloš Vystrčil veřejnosti k dispozici kopii dopisu, který byl nalezen po úmrtí Jaroslava Kubery v jeho pracovní tašce. „Obsah je totožný s kopií, která byla na jednom serveru již dříve zveřejněna,“ potvrdil Vystrčil, kterému se dopis do ruky dostal až po zvolení předsedou Senátu.

Dopis s razítkem čínské ambasády a podatelny Kanceláře prezidenta republiky (KPR) našla manželka Jaroslava Kubery spolu s dalšími dvěma dokumenty připravenými Rudolfem Jindrákem, ředitelem zahraničního odboru KPR. První dokument se týká situace po volbách na Tchaj-wanu a jejího možného vlivu na česko-čínské vztahy, druhý dokument pak pozastavení veškerých styků Šanghaje s Prahou. „Na první pohled jsou to materiály na sobě nezávislé. Není jasné, zda byly dokumenty připravovány se znalostí obsahu dopisu. To je otázka na někoho jiného,“ říká Vystrčil.

„Dle mého názoru a přesvědčení je dopis jednoznačným vměšováním jiného státu do vnitřních záležitosti České republiky. Zároveň je výhružný až vyděračský,“ pokračuje Vystrčil. „Proto jsem písemně oslovil prezidenta republiky a požádal o vysvětlení okolností předání dopisu čínské ambasády Jaroslavu Kuberovi a poskytnutí informace, jaká byla reakce Kanceláře prezidenta republiky.“

Tiskovému briefingu předcházelo setkání s místopředsedy Senátu a předsedy senátorských klubů, na němž Miloš Vystrčil své kolegy s dostupnými informacemi a materiály seznámil.

Po setkání s ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem 26. února předseda Senátu souhlasil, že záležitost bude řešena na březnové schůzce nejvyšších ústavních činitelů. Ministr Petříček na jednání připraví znění stanoviska k dopisu čínské ambasády, které by mělo být přijatelné pro všechny zúčastněné strany.

„Pokud by stanovisko nebylo dostatečně razantní, předpokládám, že bych se k tomu znovu vyjádřil. K celé věci se rovněž může vyjádřit zahraniční výbor nebo plénum Senátu,“ doplňuje Vystrčil.

Situaci ohledně Číny a Tchaj-wanu předseda Senátu probíral také se senátorem Pavlem Fischerem, předsedou Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost. Toho požádal v souladu s návrhem ministra zahraničních věcí Petříčka o přípravu veřejného slyšení či konference na půdě Senátu na téma česko-čínských vztahů.

Dále se Miloš Vystrčil radil se svými předchůdci ve vedení Senátu Petrem Pithartem a Libuší Benešovou. O konzultaci požádal rovněž dlouholetého diplomata Michaela Žantovského a v jednáních plánuje pokračovat.

„Bohužel mnozí novináři to neradi slyší, ale takto se dle mého názoru dělá zodpovědná politika. Ohledně cesty na Tchaj-wan se rozhodnu po dokončení všech rozhovorů. Vyslechnu si ústavní činitele a názor orgánů Senátu. S místopředsedy Senátu a předsedy senátorských klubů jsem se na úterní poradě shodl, že budeme celou záležitost ještě konzultovat.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Stržínek (ANO): Bydlení nejen pro mladé

22:31 Stržínek (ANO): Bydlení nejen pro mladé

Zlínský kraj již několik let trápí klesající počet jeho obyvatel. Může za to jednak přirozená touha …