Dobré dopoledne, vážený pane předsedo, paní ministryně, kolegyně, kolegové. Má zpráva k vládnímu návrhu, který se předkládá Parlamentu ČR k vyslovení souhlasu s ratifikací Opční protokol k úmluvě Organizace spojených národů o právech osob se zdravotním postižením.
Senátu PČR se v souladu s § 115 jednacího řádu Senátu předkládá k vyslovení souhlasu s ratifikací Opční protokol k úmluvě Organizace spojených národů o právech osob se zdravotním postižením. Samotná úmluva o právech osob se zdravotním postižením je integrální součástí systému lidsko-právních úmluv OSN. Byla přijata na zasedání Valného shromáždění OSN 13. prosince 2006 a pro ČR vstoupila v platnost 28. října 2009. Hodnotovým východiskem úmluvy je princip rovnosti, od něhož jsou odvozovány dva základní aplikační účely. A to zaprvé uplatnění všech lidských práv osob se zdravotním postižením a zadruhé podpora jejich aktivního zapojení do života společnosti. Úmluva je doprovázena opčním protokolem, který byl přijat na stejném zasedání Valného shromáždění OSN. Jako úmluva samotná ale ČR doposud nebyla ratifikován. Jeho rámcovým obsahem je uznání pravomocí výboru pro lidská práva osob se zdravotním postižením, zabývat se stížnostmi jednotlivců nebo skupin jednotlivců na porušení práv, vyplývajících z jednotlivých ustanovení úmluvy a vytvoření k tomu nutného, adekvátního, procedurálního rámce.
Vlastní text opčního protokolu tvoří 18 článků. Např. jeden z nich, uznání příslušnosti výboru přijímat a posuzovat oznámení osob nebo skupin v jurisdikci státu, pokud tyto tvrdí, že se staly obětmi porušení ustanovení úmluvy, povinnost státu předložit do 6 měsíců od informování o přijetí oznámení ze strany výboru písemné vysvětlení nebo prohlášení objasňující věc a informující o případné nápravě atd.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV