Pane předsedající, pane ministře, kolegyně, kolegové.
Současná evidentní krize evropského integračního procesu nás opakovaně nutí k tomu, abychom si rozmysleli, jak s unií dál. Proto vítám Bílou knihu a mám ke zde uvedeným bodům též svoje komentáře. Těžko můžeme dále postupovat podle bodu 1, pokračování v dosavadní praxi. Tato varianta neřešení efektivně aktuální problémy kontinentálního rozměru, bezpečnost, změnu klimatu, protože jen jejich společné řešení je efektivní. Jako příklad uveďme terorismus, kdy jistě pochopíme, že náš samostatný postup coby ČR zde nemůže být dostatečný.
Na globální problémy není možné hledat lokální řešení. A je tedy třeba agregovat naše síly a hledat efektivně společná řešení. Občané právem od organizace kontinentálního rozměru, jako EU je, očekávají, že tyto problémy vyřeší. Proto tolik výkřiků, že EU selhala při řešení migrační krize. Ale uvědomme si, že členské státy nepředaly EU odpovídající pravomoci a že i politici nemají odvahu toto komunikovat směrem k veřejnosti. Namísto toho se schovávají za EU, čímž samozřejmě dále oslabují důvěru občanů právě v EU.
Jsme tedy v začarovaném kruhu, z něhož alibisticky těží ti, kdo unii pouze kritizují, aniž by jasně řekli, jak postupovat dál.
Je ale třeba důsledně vyžadovat to, aby také EU respektovala při hledání řešení zásady víceúrovňového vládnutí, tedy národní úrovně, včetně úrovně národních parlamentů.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV