Senátorka Horská: Je třeba posílit neziskový sektor v Česku

10.12.2018 19:55

Na 10. prosince 2018 připadá 70. výročí podpisu Deklarace lidských práv. Iniciativa #PosilujemeČesko při té příležitosti upozorňuje na potřebu posilovat pozici neziskovek, chce v aktuální kampani zviditelňovat jejich význam a vysvětlovat přínos pro celou společnost.

Senátorka Horská: Je třeba posílit neziskový sektor v Česku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Místopředsedkyně Miluše Horská
reklama

Na území ČR je registrováno více než 130 000 neziskových subjektů. V této sféře je zaměstnáno přes 107 tisíc lidí. Tisíce dobrovolníků odvede ročně 45 milionů hodin práce bez nároku na honorář. „Neziskovky jsou součástí našich každodenních životů, aniž si to vždy uvědomujeme,“ říká Miluše Horská, senátorka za Pardubice, která je zároveň místopředsedkyní horní komory Parlamentu ČR.

Důvěra v neziskové organizace přesto v posledních letech prokazatelně klesá, veřejnost vnímá jejich práci jako samozřejmou a pod vlivem rétoriky populistů a dezinformací zaujímá dnes ve velké míře vůči neziskovým organizacím negativní postoj. Dokládají to data Českého statistického úřadu i mezinárodní průzkumy. #PosilujemeČesko chce poukázat na to, že všechny oblasti, ve kterých neziskové organizace působí, jsou pro naši demokratickou společnost stejně důležité.

Tuto iniciativu založila a koordinuje Platforma rozvoje nestátních neziskových organizací (NNO) společně s řadou střešních a významných neziskových organizací. Podporu celé iniciativě poskytuje organizace Spiralis a záštitu Informační centrum OSN v Praze. Akci podporuje i místopředsedkyně Senátu Miluše Horská.

Iniciativa zve lidi ke sdílení konkrétních příběhů a postojů k neziskovému sektoru: Máte oblíbené neziskovky? Jak vám pomáhají? Napište o tom na sociálních sítích a připojte hashtag #PosilujemeČesko a #Společně. Navštivte stránku posilujemecesko.cz. Oslavme tak společně 10. prosince 2018, 70. výročí podpisu Deklarace lidských práv.

Součástí kampaně je videospot Mimořádné zprávy: Posilujeme Česko. Poukazuje na nepostradatelnost neziskových organizací pro každého i pro celou naši společnosti. Spot a informace o aktuálním dění najdete na facebookové stránce s názvem Posilujeme Česko.

#PosilujemeČesko je součástí celoevropské iniciativy s názvem #MEGA campaign (Make Europe Great for All) na podporu hodnot demokracie, solidarity, rovnosti a tolerance, kterou pořádá Evropské občanské fórum. Dne 10. prosince 2018 se organizace občanské společnosti po celé Evropě mobilizují pod společným heslem #NoDayWithoutUs ("Není den bez nás").

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zdechovský (KDU-ČSL): Europoslanci nezastavili možnost postihu za držení olověného střeliva a olůvek

22:30 Zdechovský (KDU-ČSL): Europoslanci nezastavili možnost postihu za držení olověného střeliva a olůvek

Evropským parlamentem bohužel neprošla námitka (292:365) ohledně legislativy zakazující i jen držení…