Senátorka Seitlová: Plán na nádrž Skalička ohrožuje jeskyně i lázně

24.07.2020 9:02

Novela zákona o urychlení výstavby (č. 416/2009 Sb.) zařazuje mezi preferované stavby vodní dílo Skalička.

Senátorka Seitlová: Plán na nádrž Skalička ohrožuje jeskyně i lázně
Foto: zeleni.cz
Popisek: Senátorka Jitka Seitlová (KDU-ČSL)
reklama

Pro stavby v seznamu mají platit zvláštní zjednodušená pravidla. Cílem je urychlit jejich majetkoprávní přípravu, umisťování a povolování. Zkracují se lhůty pro řízení na úřadech a na soudech. Nově má být dána možnost společného řízení o umístění a povolení stavby se současným vyvlastňováním bez možnosti předchozí dohody s vlastníkem.

Vodní nádrž u obce Skalička na řece Bečvě měla být kdysi zdrojem vody pro nedaleko plánovanou jadernou elektrárnu Blahutovice. Po podvodních v r. 1997 byl v území navržen poldr na zadržení povodňového přívalu a nyní po epizodách extrémního sucha začala vláda v lokalitě připravovat projekt vodní nádrže - přehrady Skalička. Nádrž má sloužit zejména na plynulost zásobování průmyslových podniků na toku (největším odběratelem vody Bečvy je Precheza Přerov).

Při plánování z centra se ovšem zapomnělo prověřit hydrogeologické podmínky lokality. Dlouhodobá sledování regionálních specialistů upozorňují na výrony hlubinných plynů krasových struktur a jejich souvislost s výškou hladiny vody v řece a při zátopách. Spolu s odborníky z regionu se nám podařilo přesvědčit investora přehrady o nutnosti hydrogeologického průzkumu (viz má tisková zpráva z 19. 11. 2018 dostupná ZDE). Byl ale zahájen teprve před několika týdny.

„Politickým tlakem na rychlé vybudování přehrady však hrozí, že o stavbě bude rozhodnuto bez řádných podkladů rizika vyhodnocující. Zničení vzácných Zbrašovských aragonitových jeskyní, unikátního systému hranického krasu a minerálních vod lázní Teplice nad Bečvou nelze připustit. Nevracejme se do doby totality minulého století, kdy politický tlak a zájem nevratně válcoval přírodní bohatství naši země, jehož nepříznivé důsledky neseme nyní“.

S výzvou na vypuštění návrhu na zařazení vodního díla Skalička do seznamu vybraných staveb přílohy zákona, se na mne obrátilo zastupitelstvo stejnojmenné obce a zástupci správy Zbrašovských aragonitových jeskyní.

Novelu, ve znění přijatém v Poslanecké sněmovně před 14 dny, nyní projednávají senátní výbory a kluby. Na můj návrh dnes Výbor pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí Senátu doporučil vypuštění vodního díla Skalička ze seznamu vybraných staveb v návrhu zákona. Hlasování na plénu Senátu proběhne 22. července.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dočekal (Svobodní): Umlčovat? To jim jde. Nejsi s námi = jsi proti nám

21:45 Dočekal (Svobodní): Umlčovat? To jim jde. Nejsi s námi = jsi proti nám

Ubohý malý český příběh o tom, jak lze v Čechách pošlapávat Ústavu ČR, jak jde člověka ostrakizovat,…