Senátorka Šípová: Jde o krok zpět, veřejnost by měla být transparentně informována

10.08.2022 19:58

Projev na 28. schůzi Senátu 10. srpna 2022 k návrhu novely zákona o svobodném přístupu k informacím

Senátorka Šípová: Jde o krok zpět, veřejnost by měla být transparentně informována
Foto: Piráti
Popisek: Adéla Šípová

Jak jsem avizovala, dovolím si načíst pozměňovací návrh k tomuto zákonu, a to je pozměňovací návrh, který bude dopadat na problematiku profesních samosprávných komor.

Tento pozměňovací návrh byl už přednesen na ÚPV, nezískal podporu, což mě tedy mrzí, myslím si, že pokud bychom měli na to projednání tehdy čas, tak bych dokázala možná lépe vysvětlit, o co se jedná.

Můj pozměňovací návrh v současné době v podstatě se snaží ponechat v platnosti aktuální stav, který právě se vztahuje k profesně samosprávným komorám. Co jsou to profesně samosprávné komory? Nevím, jestli je potřeba opakovat. Nicméně typově se jedná o komory zahrnující výkon svobodných povolání z právnické oblasti, z lékařské oblasti a jiné. Typicky jde o Exekutorskou komoru nebo Českou lékařskou komoru, dále pak Českou advokátní komoru.

Jsem velkou zastánkyní toho, že autonomie těchto profesních komor musí zůstat zachována. Nicméně domnívám se, že je zde i zásadní zájem veřejnosti na tom, aby byla informována i nad rámec informací, které jsou na tyto komory přeneseny ze zákona, tj. aby u těchto profesních komor zůstala zachována plná informační povinnost, jako tomu bylo dosud.

Vnímám, že je zapotřebí novelu tohoto zákona přijmout co nejrychleji, chápu, že nám zde hrozí sankce a je zapotřebí se s tím urychleně nějak vypořádat, nicméně nerozumím tomu, proč zrovna vynětí profesních samosprávných komor z plné informační povinnosti proběhlo tímto způsobem, podle mého názoru bez dostatečné diskuse, debaty a odůvodnění.

Zakládáme tímto vynětím profesních samosprávných komor jakousi rozdílnou povahu těchto komor, které například budou zvýhodněny oproti akademické samosprávě. Akademické samosprávě, obcím a jiným institucím zůstane plná informační povinnost zachována, profesní samosprávy bohužel dokázaly nějakým způsobem toto ve svůj prospěch vyjmout.

Anketa

Mají Babišovi odpůrci právo narušovat pokřiky či silnější formou jeho mítinky?

6%
92%
hlasovalo: 36967 lidí

Domnívám se, že jde o krok zpět, měli bychom se starat o to, aby veřejnost měla možnost transparentním způsobem být informována i o informacích, které jdou nad rámec přenesené působnosti jejich, protože tyto komory mají významný vliv na kvalitu poskytovaných služeb, právě směrem k třetím osobám, nikoli jenom kvůli sobě. Profesní samosprávné komory nejsou něco jako spolek, jsou to velmi významné instituce.

Pokud se zastavím u problematiky například Exekutorské komory, nyní, pokud bude schválen text zákona ve verzi postoupené Poslaneckou sněmovnou, například do budoucna budou ohroženy poskytováním informací z mnoha oblastí, Exekutorská komora v současné době shromažďuje nad rámec povinností, které jim ukládá zákon. Nebudeme vědět nic o lobbingu, soukromoprávních smlouvách, nebudeme vědět možná dostatek informací o všech exekucích a exekučních řízeních, které právě budeme potřebovat, protože se domnívám, že ty dluhové pasti, které naše občany zatěžují, hrozí jim i do budoucnosti, i nadále, zatím neumíme dobře řešit. Myslím si, že ty informace k tomu veřejná správa potřebuje, potřebuje je i veřejnost.

Druhou komorou, kterou bych ráda trošku jmenovala, je Česká lékařská komora, která je samozřejmě také tímto typem profesní samosprávné komory. Na ni tato novela také dopadne. Myslím si, že to taky není správné. Česká lékařská komora, aniž bych zasahovala do oblasti, která mi není úplně nejbližší, protože nejsem lékařkou, vím, že samospráva České lékařské komory se pohybuje v oblasti, v podstatě definuje v mnoha oblastech i to, kde je zapotřebí nařídit léčbu, má to dopad do úhrad léčby nebo léků z veřejného zdravotního pojištění. V případě, že máme rozporné zájmy mezi lékaři, mezi pacienty a mezi zdravotní pojišťovnou, nyní po novele tohoto zákona nebudeme mít informace o jednání České lékařské komory, která bude mít zásadní dopad na úhradu léčby a léků. Dostaneme se tak do informačního vakua. Myslím si, že to je krok zpět.

Proto si dovolím navrhnout znovu text pozměňovacího návrhu, jímž...

Jenom krátce, ono je to velmi krátké, ale jenom pro upřesnění. Půjde jenom o zachování současného stavu, není to nic zásadního. Odůvodnění máte dále pro vaši studium na vašich stolech.

Děkuji.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Zodpovědnost

Dobrý den, napadlo vás, že to, že jste nepřekročil 20% není Vaše vina, že Vy jste proto udělal maximum, ale víc lidí Vás nevolilo jen kvůli ANO? Vždyť i politici z jiných stran Vás chválí, ale kvůli značnce s Vámi nechtějí jít do koalice? Neuvažujete o změne strany?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ANO Liberecký kraj: Vyjádření hnutí k povolebnímu dění

7:35 ANO Liberecký kraj: Vyjádření hnutí k povolebnímu dění

Komunální volby jsou za námi a my bychom chtěli ještě jednou poděkovat za podporu všem voličům. Výsl…