Šesták (HOPB): Za chybu senátorů zaplatí vlastníci bytů v rodinných domech? Manipulace

22. 3. 2017 11:12

„Zrušit všechny ty darmovyjidače společnosti…“ „Opět ukázka toho jak je tato instituce k ničemu.“ „Ztrestat a zrušit neschopné senátory.“ I takové „diskusní“ příspěvky najdete pod článkem Za chybu senátorů zaplatí vlastníci bytů v rodinných domech. Jde až o statisíce, který zveřejnil nejčtenější zpravodajský server novinky.cz. Text popisuje případ pana Tomáše K., jenž před časem koupil byt, který je součástí rodinného domu na okraji Prahy. V čem spočívá údajná, v názvu článku zmíněná „chyba senátorů“?

Šesták (HOPB): Za chybu senátorů zaplatí vlastníci bytů v rodinných domech? Manipulace
Foto: senat.cz
Popisek: Mgr. Jiří Šesták, Ph.D.

V říjnu 2013 schválil Senát vládní návrh zákonného opatření o dani z nabytí nemovitých věcí. To kromě mnoha jiných obsahovalo také ustanovení o osvobození od daně z nabytí nemovitosti při první koupi bytu či rodinného domu v době do pěti let od kolaudace. Oproti stavu před schválením této normy tedy nebyl nikdo poškozen. Přesto autor článku hovoří o „chybě senátorů“.

Z dalšího popisu případu pana Tomáše K. vyplývá, že problém nastal, když ho kontaktoval pracovník finančního úřadu kvůli daňovému nedoplatku. Pana Tomáše K. se totiž výše popsané daňové osvobození netýká (platí pro bytové domy a samostatné rodinné domy, ne pro byty v rodinných domech) a daň měl při koupi své nemovitosti zaplatit, stejně jako by ji měl býval zaplatit před schválením zákonného opatření. Ani pan Tomáš K. tedy nebyl přijetím legislativní normy poškozen. Přesto autor článku hovoří o „chybě senátorů“.

Zda pana Tomáše K. skutečně mylně informovali pracovníci finančního úřadu, jak se uvádí na novinkách.cz, nemohu posoudit. Zcela určitě ale za jeho daňový nedoplatek nemůže schválené zákonné opatření.

Autor článku naprosto opominul fakt, že předkladatelem zákonného opatření o dani z nabytí nemovitých věcí byl tehdejší předseda „Zemanovy vlády“ Jiří Rusnok. Autor zapomněl zmínit i skutečnost, že pro to, aby zákonné opatření vstoupilo v platnost, musela ho dodatečně potvrdit nově ustanovená Poslanecká sněmovna. To se také stalo: 27. listopadu 2013 normu schválilo 172 ze 186 přítomných poslanců, nikdo nebyl proti.

Ačkoliv jsem pro uvedené zákonné opatření nehlasoval, jako místopředseda Senátu cítím povinnost obhajovat naši horní komoru, pokud o ní někdo z neznalosti či záměrně rozšiřuje nesmysly. Jestliže zákon od daně z nabytí nemovitosti skutečně osvobodil pouze majitele bytů v bytových domech a nikoliv majitele bytů v rodinných domech, lze tento stav upravit novelizací předpisu. Požádám proto senátní právníky, aby normu prověřili.

Důrazně však odmítám tvrzení, že za nezaplacení daňového nedoplatku pana Tomáše K. ve výši 230 400 korun je odpovědna horní komora parlamentu. To jednoduše není pravda, ačkoliv článek na novinkách.cz svým čtenářům manipulativně podsouvá opak. Jeho autor udělal maximum pro to, aby pro svůj text získal co největší počet čtenářů a emotivních reakcí. Zkritizoval „nechtěnou a neschopnou“ ústavní instituci a podpořil obraz Senátu jako neprofesionální a chybující organizace.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT podporuje iniciativy, vedoucí k zákazu klecových chovů

22:44 DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT podporuje iniciativy, vedoucí k zákazu klecových chovů

Demokratická strana zelených - Za práva zvířat se ztotožňuje s peticí ochránců zvířat s názvem Konec…