Skála (KSČM): Partitura proti zkáze

02.01.2015 19:30

Roberts je z mozků, které „mainstream“ zatlouká. Tak jako Vatikán kdysi Koperníka. Českému publiku jsme ho objevili už na SvětěOKrizi. Dneska mu – vedle StřípkůZeSvěta – dávají slovo i jiná média, nezávislá na kleptokracii.

Skála (KSČM): Partitura proti zkáze
Foto: red
Popisek: PhDr. Josef Skála, CSc. (KSČM)

Na prahu 80. let projektoval reaganomiku - a byl i náměstkem ministra financí. Později zástupcem šéfredaktora Wall Street Journal – a pak i předtím komentátorem žurnálu Business Week, agentury Scripps Howard News Service a řetězce Creators Syndicate. Pokrok, jejž mezitím udělal, je znát už z titulků posledních knih: Fiasko kapitalismu volné soutěže a ekonomický rozklad Západu (The Failure of Laissez Faire Capitalism and Economic Dissolution of the West) a Jak přišla Amerika sama o sebe. Od 11. září k policejnímu státu války  (How America Was Lost. From 9/11 to the Police/Warfare State). Roberts tu nezačínal od nuly. Například Marxovu teorie směny, odcizení a krize (Marx´s Theory of Exchange, Alienation, and Crisis) vydal už roku 1973.

Rozcestí, jímž svět startuje do nového roku, detekuje v posledním článku:

„Když Clintonův režim posouval NATO k ruským hranicím, napadl nezákonně Jugoslávii a rozbil ji na malé a hravě ovladatelné kousky, Rusko bylo na to, aby cokoli podniklo, příliš slabé. Až příliš slabé cokoli podniknout bylo i v době, kdy mu George W. Bush vypověděl smlouvu o systémech protiraketové obrany (ABM) a nechal na ruských hranicích rozmístit základny antibalistických raket. Washington o nich Moskvě lhal verzí, že budou Evropu chránit před mezikontinentálními jadernými raketami Íránu, který je neměl a nemá.“ Moskva to právem pochopila tak, že skutečným cílem je „degradovat ruský nukleární deterent“ - a umožnit  „Washingtonu vnutit Rusku dohody, oklešťující jeho suverenitu“.

Roku „2008 se však ruská síla vrátila do hry. Gruzínská armáda, vycvičená a vybavená Spojenými státy a Izraelem, napadla republiku Jižní Osetie, která se od Gruzie odtrhla.“ A „8. srpna časně zrána pobíjela personál ruského mírového kontingentu i civilní obyvatelstvo. Ruské vojenské síly reagovaly neprodleně a gruzínská armáda, vycvičená a vyzbrojená Amerikou, utržila během pár hodin debakl. Gruzie se vrátila do rukou Ruska, jehož provincií byla po 19. i 20. století. Michaila Saakašviliho, tu americkou loutku dosazenou za gruzínského prezidenta ´růžovou revolucí´ inscenovanou Washingtonem, měl Putin nechat pověsit.“

„Rusko však své síly stáhlo, což byla strategická chyba.“ Tím, že „ponechalo loutkový režim Washingtonu u moci“, si „zadělalo na další trable už v blízké budoucnosti“. „Washington vyvíjí tvrdý tlak na přijetí Gruzie do NATO.“ Ergo i na „další vojenské základny na ruských hranicích“.

„Rusko však tehdy mělo stále za to, že Evropa je na Washingtonu nezávislejší, než skutečně je, a na dobré vztahy s Evropou spoléhalo i v domnění, že americkým základnám v Gruzii předejdou. Dnes už však ruská vláda na iluze, že Evropa má na nezávislou zahraniční politiku, nedá.“ Putin už ví, že „evropští politici razí zájem Washingtonu“, a „diplomacie vůči Evropě tak ztratila jakýkoli smysl“. Rozčarování nad „vazalským  statusem Evropy“, v níž mají „ruská gesta dobré vůle nulový efekt“, neskrývá ani ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Důvěrou v diplomacii otřásá už to, jak skandálně „Washington a jeho vazalské démonizují Vladimíra Putina“. Za „nového Hitlera“ ho neváhají vydávat ani činitelé ranku Hillary Clintonové. Zatímco právě „Washington vtahuje někdejší nosné prvky ruského a sovětského impéria do svého vlastního impéria“ - a „bombardoval už sedm zemí“ - ten samý „Washington o Putinovi tvrdí, že je vojenská agresor, usilující o obnovu sovětského impéria“. Přitom právě „Washington vyzbrojuje i neonacistický režim, etablovaný Obamou na Ukrajině“ – za halasného doprovodu „západních presstitutek“, vinících „Putina z invaze a anexe ukrajinských provincií“. „Tak servilní média, jako Washington, neměl ani Hitler.“

To vše si „vynutilo i aktualizaci ruské doktríny“, ohlášenou 26. prosince. Postup USA a NATO kvalifikuje jako „vojenskou hrozbu samotné existenci Ruska jako suverénní země“. Za zvlášť nebezpečné symptomy má  „americkou válečnou doktrínu preventivního jaderného úderu, rozmísťování antibalistických raket, modernizaci sil NATO a záměr dislokovat zbraně i ve vesmíru coby očividné ilustrace, že se Washington chystá Rusko napadnout“.

Dokument nepomíjí ani „ekonomickou a politickou válku proti Rusku, usilující o destabilizaci ekonomiky prostřednictvím ekonomických sankcí a ataků na rubl“. A registruje i fakt, že „Rusko čelí západním pokusům o změnu režimu cestou ´kroků, usilujících o násilnou změnu ruského ústavního pořádku, destabilizaci politických a sociálních poměrů, dezorganizaci stávajících vládních institucí, klíčových civilních i vojenských kapacit a informační infrastruktury Ruska´“. Prvořadými „nástroji Washingtonu ve snaze Rusko destabilizovat“, dodává Roberts, jsou „nevládní organizace, financované ze zahraničí, i ruská média v zahraničním vlastnictví“.

Právě „agresívní politika vůči Rusku reanimuje i závody ve zbrojení.  Rusko vyvíjí nové systémy mezikontinentálních balistických raket a v roce 2016 zavede zbraňové systémy, mající negovat systém antibalistických raket Spojených států.“ „Váleční hecíři, vládnoucí Washingtonu, ženou svět cestou k jaderné zkáze.“

„Jak ruská, tak čínská vláda už vyrozuměly, že hegemonistické ambice Washingtonu ohrožují samu existenci jejich zemí.“ Proto akcelerují   „propojení svých ekonomik i vojenského velení v jeden celek“. Díky „jednotě medvěda a draka jsou ze šílených neokonzervativních vidin ´amerického století´ hazardérské mrákoty.“ „Na takovou zbraň, strategii a taktiku, jež by tyto ekonomiky na vzestupu, spojené v ´tandemu do všech důsledků´, byla s to ochromit, je krátká i bujná fantazie.“

„Naděje v novou geopolitiku,“ kterou to rodí, však kalí vážná hrozba:  „Dojde-li arogantním neokonzervativcům, že si svou hegemonistickou politika zformovali protivníka, nad nímž už Washington nemá jak dosáhnout převahy, vyvinou tlak na preventivní jaderný útok dřív, než bude spojené rusko-čínské velení plně funkční. Mají-li Rusko a Čína kamuflovaný útok odvrátit, chce to operovat v režimu nejvyšší jaderné pohotovosti.“

„Ekonomika Spojených států – a fakticky celá západně orientovaná ekonomika od Japonska po Evropu – jsou domečkem z karet. Jelikož jejich ekonomický pokles začal už před sedmi lety, celá západní hospodářská politika je už jen o podpoře pár megalomanských bank, suverénního dluhu a amerického dolaru. Devastuje to jak samy ekonomiky, tak schopnost obyvatelstva vyjít. Finanční trhy řídí manipulace, a ne fundamentální indikátory. Manipulace překračuje všechny meze. Na expandující dluh jsou krátké i záporné úrokové sazby.“ Za reálného stavu dnešních „příjmů, spotřebitelského úvěru a stagnujícího či klesajícího maloobchodu je burza čirou bublinou“.

Tím víc jí bude úměrně tomu, jak se „Rusko, Čína i další země zbavují dolaru coby mezinárodního platebního prostředku, Rusko vyvíjí svou vlastní alternativu k mezinárodní finanční síti SWIFT, BRICS své alternativy k MMF a Světové bance a spolu s dalšími částmi světa i vlastní kreditní karty a internetové systémy“. „Dolaru, stejně jako japonské a evropským měnám, tištěným s cílem udržet kurs dolaru, hrozí dramatický pád.“ Dojde-li k němu, „západní, na importech závislý svět přestane fungovat“. 

„Rusku a Číně však podle mne, než jim zlo řízené z Washingtonu došlo, trvalo příliš dlouho. Obě země tak riskují jaderný úder dřív, než bude jejich spojená obrana v plné pohotovosti. Je-li však západní ekonomika domečkem z karet, Rusko a Čína ji mohou dostat na lopatky dřív, než neokonzervativci zatáhnou svět do války. Agrese Washingtonu proti oběma zemím je jako na dlani, a Rusku i Číně dává plné právo přijmout následující opatření na svou obranu“:

„Ekonomická válka, vedená Spojenými státy a EU“, „opravňuje Rusko k  oznámení, že škody, jež Západ způsobuje jeho ekonomice, Rusko zbavují potence splácet půjčky evropským bankám. Pokud to chatrně kapitalizované banky EU nepoloží, může Rusko prohlásit, že v souladu se svou vojenskou doktrínou teď země NATO považuje za nepřátele ruského státu, a agresi NATO proti Rusku už proto nehodlá podporovat ani dodávkami plynu jejím členským zemím. A nepovede-li k rozpuštění NATO a eliminaci hrozby, již představuje, ani to, že většina evropského průmyslu zavře krám, nezaměstnanost dramaticky naroste a banky zkrachují, slovo si může vzít Čína.“

Právě ta totiž „disponuje gigantickou masou finančních aktiv, denominovaných v dolarech.“ A za situace, kdy „agenti Federálního rezervního systému“ srážejí svými čárymáry uměle cenu zlata, je tak „s to ekvivalent amerických státních pokladničních poukázek, vygenerovaných za roky kvantitativního uvolňování, znehodnotit během pár minut“. A pokud  Fed „obratem natiskne dolary, jimiž enormní pokladničních poukázek skoupí“, „Čína je s to znehodnotit dolary, placené za dluhopisy na měnovém trhu. Je-li Fed s to tisknout dolary, za něž skoupí státní pokladniční poukázky, natisknout zahraniční měny, za něž by nakoupil dolary, už nedokáže. Dolar padne a s ním i moc hegemona. Dřív než vyletí první raketa, bude po válce.“

„Právě to je podle mého názoru povinností Ruska a Číny vůči světu, aby se  jaderné válce, již mají za lubem neokonzervativci, předešlo ekonomickou válkou ve stylu, jímž ji vede sám Washington. Jsou to Rusko a Čína, kdo má všechny trumfy v rukou. A ne Washington.“

„Rusko a Čína by neměly dopředu varovat. Měly by prostě konat.“ Ne krůček za krůčkem, ale koordinovaným nasazením svých odvetných kroků.  Za situace, kdy „čtyři americké banky drží deriváty o hodnotě, několikrát větší než hrubý produkt celé planety, se finanční exploze vyrovná té nukleární. S USA a Evropou bude konec a svět to zachrání před zkázou.“

Optimální načasování nabízí právě startující rok. Pravděpodobným cílem „Putinova plánu je odvrat od Západu, jenž na provokace nebude reagovat a propojí ruské a asijské strategické a ekonomické zájmy. Je to postup humánní a racionální, ekonomickou zranitelnost Západu však ponechává   nedotčenou.“

Jenže „Západ, nehnaný do kouta, zůstává vážnou hrozbou nejen pro Rusko a Čínu, ale i pro Ameriku a celý svět“. Píše už i šéfprojektant reaganomiky.

Dočkáme se i kroku, který to prozření dovede do důsledku? Doznání, že prazdrojem dnešních kalamit a rizik bylo zemětřesení, jehož maskotem byl právě Reagan? Jeho konzervativní revoluce, eliminující všechny mantinely zisku z cizí práce? I křižácké tažení (crusade), atakující pilíře mezinárodní bezpečnosti?

Roberts je čestný chlap. Na Ameriku i nevšedně erudovaný. Naděje, že svému poznání nenasadí klepeta, roste s každou z dobytých kót. Presstituci – i parazitní impotenci, které ty červené lucerny  slouží - kráká za uši parádně.

The Outlook for the New Year — Paul Craig Roberts

PhDr. Josef Skála, CSc.

  • KSČM
  • historik, publicista a editor revue Střípky ze světa
  • mimo zastupitelskou funkci

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: KSČM

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Laudát (KAN): Zpackali jsme to víc, než byste čekali, vaše TOP 09

8:14 Laudát (KAN): Zpackali jsme to víc, než byste čekali, vaše TOP 09

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k nominaci a odvolání nominace Pavla Tuleji na post m…