Skála (KSČM): Řecký polygon z dluhové pasti

27.01.2015 17:38 | Zprávy

V Řecku vyhrála volby strana, jež zisku z cizí práce duši neupsala. Skrečovat je, jako když - v Rakousku či Francii - skórovala pravice non grata, jež privatizaci zisků ctí, však v plánu není. Nad příčinami se zamýšlí Michail Chazin.

Skála (KSČM): Řecký polygon z dluhové pasti
Foto: red
Popisek: PhDr. Josef Skála, CSc. (KSČM)

„Jednoduchou odpověď na to nemám. Především proto, že na území Evropské unie operuje tolik sil, až to bolí.“ „Elita někdejšího Britského impéria (Windsorové-Rotshildové).“ „Imperiální elita USA (která se teď asociuje hlavně s republikánskými „neocons“).“ A „konečně staré kontinentální elity, ´staré peníze´, rozbité těmi dvěma (jednaly tehdy ruku v ruce) za I. i II. světové války, které však naději na revanš nevzdaly“.

„Jsou tu i světové finanční elity (´Fininterna´), jejich zdroje však drasticky slábnou.“ „Události z roku 2011 (´kauza Strauss-Kahn´)“ -  a „ztráta  moci nad Federálním rezervním systémem“ – „jejich možnosti značně  zredukovaly“. A právě „tady se pro to, co se událo, rýsuje prvé z potenciálních vysvětlení“.

„Tlak na Řecko, vedoucí k razantnímu snížení státních výdajů (v řadě směrů, otevřeně řečeno, značně přehnaných), donutil Řeky splácet i peníze, jež sami ani na vlastní oči jaktěživ neviděli (neboť to byly úroky z úroků).“ To vše se podnikalo na oltář „záchrany světového finančního systému“. „Udržení stability a prosperity finanční elity, jež světu určovala pravidla hry.“ 

„Pravidla hry se sice zatím nezměnila, došlo však poznání, že do puntíku už se je dodržet nepodaří.“ Tím „přirozenější je přání ´otestovat´, k čemu by   jejich porušení vedlo.“ A to hlavně „částečné oslabení onoho pravidla, jež  má za nedotknutelné soukromé vlastnictví i finanční dluhy“.

„Nový řecký premiér mimochodem nemluví o tom, že by se dluhy měly  odepsat úplně.“ Žádá jen „jejich restrukturalizaci a částečné odepsání (například úroků z úroků)“. Řecko je „očividná periférie EU“ V „ekonomickém smyslu skoro čistá nula“. A právě proto i „ideální pokusný králík“. Kypr byl polygonem kroků, testujících „reakci na odepsání bankovních aktiv (ve prospěch bankéřů, jak jinak)“. Na Řecko čeká test „kroků v opačném gardu“.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Josef Skála

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Opravdu potřebujeme migranty?

Řada politiků včetně vás tvrdí, že ano, protože Evropa stárne a chybí pracovní síla. Ale není to chyba vás politiků, že jste neudělali více pro vyšší porodnost? A s tou prací není spíš problém v tom, že firmy hledají levnou pracovní sílu, že kdyby platili v ČR určitě více, že by nebyl nedostatek záj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT: Zastavme týrání poníků na poutích

23:08 DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT: Zastavme týrání poníků na poutích

Prohlášení DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT k iniciativám Zastavme týrání poníků na poutích