Skála (KSČM): Sendvič z mrákot a darebáctví. Ženevská univerzita varuje před reprízou Jugoslávie

09.06.2015 11:15 | Zprávy

Sendvič z mrákot a darebáctví, o nichž „postkomunismus“ je, zjevuje hutně dění na Ukrajině. Decibely, jimiž se pachatel vylhává, žene uličkou hanby i Observatoř organizovaného zločinu (OCO) při Ženevské univerzitě.

Skála (KSČM): Sendvič z mrákot a darebáctví. Ženevská univerzita varuje před reprízou Jugoslávie
Foto: red
Popisek: PhDr. Josef Skála, CSc. (KSČM)

Tým, vedený jejími profesory, ji zpracoval spolu s Ústavem pro globální studia při téže univerzity, Střediskem pro otázky terorismu, mezinárodního zločinu a korupce (TRACCC) a Basilejským institutem pro otázky exekutivní politiky (BIG). Dvousetstránkový dokument, nabitý doličnými předměty, vznikal od roku 2013. Mapuje hlavně poměry, nastolené pučem z loňského února. Svou radioaktivitu věští už názvem – Ukrajina a EU: od kriminálního vykořisťování k moderní demokracii?

Autoři – svěřují se nahlas sami - „dlouho přemýšleli“, čím jejich zpráva „může být k užitku chaotické situace v zemi“. Zvlášť plynou-li tam „značné sumy sumy peněz, techniky i lidí ze západních států“. Míří-li tam nehledě na „dnešní úroveň korupce, násilí a administrativního chaosu“. Proto se vrcholné evropské politice rozhodli „poskytnout informace“, usnadňující především „plánování dalších právních kroků a boje proti kriminalitě“.

Její rozměry zaskočily i protřelé profesory: „Korupce a střet zájmů jsou vážný problém. Kdokoli hodlá s Ukrajinou spolupracovat, přijde do styku se skupinami, spjatými s oligarchickými strukturami. Pokud jsme dřív vnímali tendenci k posílení mocenské vertikály, prosazovanou bývalým prezidentem Janukovyčem, po pádu minulého režimu se korupce vymkla zpod kontroly totálně.“

Navzdory říkance, sugerující opak, švýcarský tým konstatuje, že to byl právě Janukovyč, kdo dokázal „ukrajinským korupčníkům, včetně vysoce postavených, řadou svých legislativních kroků život značně zkomplikovat“. Zatímco dřív se tuneláři museli k penězovodům protáhnout veřejným výběrovým řízením i dalšími procedurami, teď už je nikdo nenutí ani k nim. A „situace se změnila i v tom, že peníze nemizí z ukrajinské produkce, nýbrž ze zahraniční pomoci“. „Dřív tyto peníze pocházely z Ruska, teď jsou to EU, USA a mezinárodní organizace typu Mezinárodního měnového fondu, Světové banky a Evropské banky pro obnovu a rozvoj“.

Sféra organizovaného zločinu se „dramaticky rozšířila o nové formy typu násilných přepadů a korporátních podvodů, které jsou pro Ukrajinu relativní novinkou. Rozpad státních institucích počínaje květnem-červnem 2014 navíc znásobil a diverzifikoval nejen nelegální obrat s kriminálními artikly, ale i zbožím základní spotřeby.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

Mgr. Jan Farský byl položen dotaz

Kde berete jistotu, že Írán nebude ve snaze budovat jaderný arzenál pokračovat?

Zvládl to jednou, proč by ne podruhé? A co mě zajímá ještě víc. Vy tvrdíte, že svět nebude bezpečnější ani stabilnější. Není to ale chyba vás politiků? Vy jen zbrojíte, ale o stabilitu se tu podle mě nikdo nesnaží. Příkladem může být válka na Ukrajině. Jak dlouho Evropa řešila jen pomoc Ukrajině a s...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trikolora: Odsouzení takzvaní „uprchlíci“ jsou vyhošťováni jen výjimečně

4:29 Trikolora: Odsouzení takzvaní „uprchlíci“ jsou vyhošťováni jen výjimečně

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k vyhošťování uprchlíků, kteří spáchají kriminální či…