Skála (KSČM): Vězení jako kšeft proti lidskosti

30.12.2014 9:02 | Zprávy

Vězeň je „ideální dělník“. „Nestojí žádné benefity, nemocenskou, dovolenou, odvody na důchod ani přesčasy.“ Co z toho těží korporace – za časů privatizace amerických vězení - píše Chris Hedges na portálu Truthdig.

Skála (KSČM): Vězení jako kšeft proti lidskosti
Foto: red
Popisek: PhDr. Josef Skála, CSc. (KSČM)

Vydal i řadu knih. Jmenujme aspoň Válka je silou, dávající nám smysl života (War Is A Force Which Gives Us Meaning), Impérium mrákot (Empire Of Illusions),  Kolaterální škody (Collateral Damage), Smrt liberální třídy (Death Of The Liberal Class).

Spojené státy – připomíná v posledním článku – vězní celou čtvrtinu všech, koho svět poslal za mříže. Celkem na 2,3 miliónu lidí – víc než i mnohem lidnatější země. Plně v rukou privátního byznysu je už 18 procent věznic. Právě outsourcing téměř všeho, co bývalo v režii samotného eráru, šroubuje nahoru i náklady za mřížemi, jež   zatím erár provozuje sám. Na dvojnásobek i víc vyrostly jen za pár posledních let – v reálných, a ne jenom nominálních cenách.

Corrections Corporation of America (CCA) – „největší vlastník vězení a zařízení pro internaci imigrantů“ – „dosáhly v roce 2011 tržeb ve výši 1,7 miliardy dolarů a 300 miliónů dolarů zisku“. Aramark Correctional Services dodává 600 vězení proviant. Už roku 2007 ji koupily velevážené Goldman Sachs – za 8,3 miliardy dolarů. Kánony, jimiž se podobné akvizice řídí, napovídají, že roční zisk Aramarku osciloval minimálně v řádu desetiny zmíněné  sumy. Goldman Sachs jsou – nelze pominout z druhého konce – klíčovým zázemím Bilderberského klubu i Trilaterální komise. Řadu všeho schopných týpků drží ve své gáži i na rumištích postkomunismu.        

Trojlístek korporací, jimž nesou americká vězení nejvíc, vydal za lobbying u instancí veřejné moci na 45 miliónů dolarů jen za posledních deset let. Samu CCA stál 710.330 dolarů jen za jeden z nich. Byly to parádní investice. Z desítek států Unie vydyndaly závazek, že budou kapacitu privátních věznic plnit vždy minimálně z 90 procent – a v opačném případě je musí, z peněz daňových poplatníků, pokaždé odškodnit.

Počet uvězněných se v USA v letech 1970 – 2005 zvýšil sedmkrát. „Federální odsouzení, patřící v americkém systému k nejlépe placeným, berou 1,25 dolaru za hodinu“ (tedy asi šestinu minimálního hodinového příjmu na svobodě). Zato v New Jersey to dělá pouhých 1,30 dolaru za celou osmihodinovou směnu – v průměru 28 dolarů za měsíc. Za mřížemi, provozovanými privátně, pak – 17 centů za hodinu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: KSČM

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Okamura (SPD): Potvrzuje se, že za blackoutem v ČR byly obnovitelné zdroje

22:14 Okamura (SPD): Potvrzuje se, že za blackoutem v ČR byly obnovitelné zdroje

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k blackoutu v ČR.