Čerství laureáti Nobelovy ceny za ekonomii Daron Acemoglu, Simon Johnson a James Robinson vrací pozornost k jednomu ze základních a stěžejních témat ekonomie vůbec. Ocenění totiž získala trojice ekonomů za svůj výzkum zaměřující se na původ nerovného ekonomického vývoje zemí a vliv, jaký na tento vývoj mají společenské instituce. Laureáti díky svému výzkumu potvrzují intuitivní závěry, že solidní, v jejich terminologii inkluzívní, demokratické instituce jsou důležitým předpokladem ekonomické prosperity a růstu životní úrovně širokých skupin obyvatel, zatímco extraktivní, autoritářské, ekonomickou svobodu škrtící a vládu práva podkopávající instituce přinášejí benefity jen úzké vládnoucí skupině a zbytku země naopak stagnaci.
Téma je natolik zajímavé a zásadní, že by mohlo přirozeně prosakovat do širší společenské debaty a nezůstat uzavřené pro úzký okruh akademiků v jejich odborných časopisech. To by mělo platit nicméně o vícero ekonomických tématech, zákonitostech či hypotézách. Je chybou, že se jmény nobelistů se většina lidí v posledních letech setkává až v okamžiku, kdy jsou oceněni.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV