Skopeček (ODS): Nezužujme roli Rašína na vznik československé měny, jeho historický význam je širší

06.03.2019 14:42

Projev na 27. schůzi Poslanecké sněmovny dne 6. 3. 2019 k připomenutí významu a zásluh Aloise Rašína

Skopeček (ODS): Nezužujme roli Rašína na vznik československé měny, jeho historický význam je širší
Foto: Archiv JS
Popisek: Jan Skopeček
reklama

Děkuji ještě jednou za sjednání klidu. Ještě jednou děkuji všem poslancům a poslankyním, že souhlasili a v drtivé většině schválili zařazení tohoto bodu na stávající schůzi. Stejně tak bych chtěl poděkovat za to, že byl dneska bod pevně zařazen. Vážení kolegové, v těchto týdnech a měsících slavíme sto let od vzniku české měny, díky které i dnes máme v peněženkách - českou korunu. Otcem československé měny je bezesporu Alois Rašín. A já bych nerad zužoval roli Aloise Rašína pouze na vznik československé měny. Ten jeho historický význam je mnohem širší.

Byl to jeden z významných mužů, 28. října měl velký podíl na vzniku Československa. Ta jeho role dalece přesahovala to, s čím si ho dneska spojujeme jako prvního ministra financí, který ve velmi složité poválečné době a rozpadu Rakouska-Uherska dokázal českou ekonomiku nasměrovat dobrým směrem. A československá tehdy ekonomika se stala stabilním ostrůvkem v jinak poměrně složitém a turbulentním světě. Proto si myslím, že v době, kdy ubíhá sto let od 25. února 1919, kdy tehdejší zákonodárný sbor schválil zákon č. 84, který přinášel nebo ukotvoval českou korunu jako národní měnu, následně od 3. března začalo kolkování rakousko-uherské měny a de facto měnová odluka. V průběhu dubna byla vydána první československá stokoruna s první i grafickou podobou. Tak si myslím, že bychom mohli vyjádřit úctu a připomenout význam Aloise Rašína, který je otcem československé koruny.

Proto navrhuji usnesení, že v době stého výročí české národní měny a zároveň v době nedávného výročí úmrtí jejího otce, prvního ministra financí Aloise Rašína se Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR vědoma si důležitosti národní měny usnáší na tomto slavnostním prohlášení. Doktor Alois Rašín se zasloužil o národní měnu, českou korunu. Děkuji pěkně za pozornost a budu rád, když v co největším počtu takové usnesení podpoříme a vyjádříme tak úctu k Aloisi Rašínovi a české koruně. Děkuji pěkně za pozornost.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pekarová Adamová (TOP 09): Nedopusťme, aby se na něj někdy zapomnělo

22:26 Pekarová Adamová (TOP 09): Nedopusťme, aby se na něj někdy zapomnělo

Komentář na facebookovém profilu k výročí upálení Jana Palacha