Sláma (Trikolora): Palachovo výročí

16.01.2025 15:14 | Monitoring

Upálení Jana Palacha můžeme či nemusíme pochopit v rozdílnosti naturelu, protože je nám takové jednání lidsky vzdáleno. Nesmíme však vymazávat naší historii dle toho, jak se to komu hodí.

Sláma (Trikolora): Palachovo výročí
Foto: Archiv JS
Popisek: Místopředseda Trikolory Josef Sláma

Výročí Jana Palacha nám připomíná naši prohnutou nedávnou historii. Bezpochyby za zmínku stojí. Bráním se filozofování a patosu, tyto výlevy mnohých hraničí s kýčem, ke kterému sklouzávat nechci. Sám Palach ke svému činu nalézal inspiraci v sebeupálení Thích Quang Đúca a dalších vietnamských buddhistických mnichů na protest proti perzekuci buddhistů katolíky v Jižním Vietnamu.

Jan Palach rozhodně nebyl bojovník proti komunismu či proti tehdejšímu režimu, jak se mnozí mylně domnívají. Možná některé k tomu vede předpoklad, že takový čin byl protest proti režimu jako takovému, ty druhé že rodině, respektive otci Jana Palacha byl vyvlastněn podnik. Rozhovory s Palachem v nemocnici ukazují především jeho vztek na pasivitu a letargii veřejnosti vůči okupaci naší země cizí mocností.

Upálení Jana Palacha můžeme či nemusíme pochopit v rozdílnosti naturelu, protože nám je takové jednání lidsky vzdáleno. Nesmíme však vymazávat naši historii dle toho, jak se to komu hodí. Jan Palach je naše historie, pro mnohé byl i černým svědomím, pro mnohé mementem. Čest jeho památce.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Článek byl převzat z Profilu Josef Sláma

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. et Ing. Miloš Nový byl položen dotaz

DPH

Jaká by podle vás měla být ta jedna jediná sazba DPH? A jak vám věřit, že chcete snižovat daně, když zatím jste dělali jen pravý opak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rajchl (PRO): Cílem Green Dealu je všeobecná chudoba

8:04 Rajchl (PRO): Cílem Green Dealu je všeobecná chudoba

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke Green Dealu.