Šmarda (SOCDEM): Rozpočtové handly jsou pro školství nedůstojné

06.10.2023 15:14 | Tisková zpráva

Vládou schválená podoba státního rozpočtu pro Ministerstvo školství určitě není výhrou. Navíc, pokud vláda Petra Fialy tvrdí, že vzdělávání je pro ni prioritou, neměl původní návrh na meziroční snížení výdajů o bezmála 30 miliard korun vůbec spatřit světlo světa.

Šmarda (SOCDEM): Rozpočtové handly jsou pro školství nedůstojné
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ČSSD Michal Šmarda

I poslední verze, která je oproti letošku vylepšená nominálně o čtyři miliardy korun, však znamená, že po započtení inflace půjde do vzdělávání reálně o dvě desítky miliard korun méně než loni.

„Handly, které se točí kolem rozpočtu na školství a vzdělávání, jsou nedůstojné. I poslední verze výdajů, která vznikla způsobem, jaký by člověk čekal spíš u trhovců na dálném východě, neznamená nic pozitivního. Učitelé na jedné straně nedostanou slibovaných 130 procent průměrných mezd, navíc stále hrozí, že se budou muset propouštět například kuchařky nebo uklízečky,” komentuje rozpočet předseda Sociální demokracie Michal Šmarda.

Na zvýšení platů učitelů je vyčleněno 8,5 miliardy korun, což ale podle školských odborů vystačí nanejvýš na dosažení úrovně 113 procent průměrné mzdy. To je výrazně méně než vládou slibovaných a zákonem garantovaných 130 procent. Ministerstvo školství chce ale zároveň ušetřit 9 miliard na platech nepedagogických pracovníků v regionálním školství, může přinést propuštění až 30 tisíc lidí, kteří se ve školách starají o chod jídelen, o úklid nebo o správu budov.

„Podle platových statistik například kuchařka ve školní jídelně vydělává měsíčně 19 680 korun. Nyní bude k tomu ještě v nejistotě, zda o své místo nepřijde. Je to výraz neúcty vlády k těmto lidem, kteří poctivě pracují. Přitom si naopak zaslouží velký respekt,” dodává Michal Šmarda.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Eurokomisař

Pořád se tu mluví o eurokomisaři. Mě by zajímalo, v čem je pro nás lidi tato funkce důležitá? A jestli je, proč se diskutuje o tom, kdo jej nominuje víc, než o tom, kdo bude nominovaný? Fakt si myslíte, že nezkušená Nerudová je dobrá volba? Proč třeba nenominujete nějakého nestranného kandidáta, kte...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kordová Marvanová: Nejvíc štve nechuť Ministerstva vnitra ke zpřísnění zbraňové legislativy

23:08 Kordová Marvanová: Nejvíc štve nechuť Ministerstva vnitra ke zpřísnění zbraňové legislativy

Reakce na svém veřejném facebookovém profilu na závěry vyšetřování zásahu Policie ČR na Filozofické …