Sobotka (ČSSD): Chyb pravicové vlády je celá řada. Rusnok je snad napraví

07.08.2013 18:20 | Zprávy

Projev na 57. schůzi PSP ČR ze dne 7. 8. 2013.

Sobotka (ČSSD): Chyb pravicové vlády je celá řada. Rusnok je snad napraví
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohuslav Sobotka

Hezké odpoledne.

Vážený pane místopředsedo, vážená vládo, vážení kolegové, kolegyně, dovolte, abych se za Českou stranu sociálně demokratickou vyjádřil k hlasování, které máme před sebou. Ale já si myslím, že rozhodně nejde jenom o toto hlasování a konec konců debata, kterou tady dnes vedeme, alespoň z velké části se týká politické krize, ve které se ocitla Česká republika a politické krize, ve které se do značné míry ocitla česká společnost. Prezident republiky Miloš Zeman tady hovořil o tom, že politická krize byla zahájena v okamžiku, kdy policie začala zatýkat na Úřadu vlády. Já jsem přesvědčen, že ta politická krize začala mnohem dříve. V době, kdy se na Úřadu vlády ještě nezatýkalo, ale schvalovaly se tam reformy, které šly proti programu politických stran, které byly v Nečasově vládě. Politická krize začala v době, kdy vláda Nečasovy koalice začala realizovat kroky, které byly v rozporu s volebními sliby, které tyto strany dávaly voličům před volbami v roce 2010. Krize začala v době, kdy se zvedala daň z přidané hodnoty, ačkoliv vládní strany slibovaly, že nic takového nebudou dělat.

Ta krize začala v době, kdy se začalo útočit nejenom na peněženky nízkopříjmových skupin, ale kdy vláda Petra Nečase zaútočila i na střední vrstvy. A přitom řada lidí ze středních vrstev pravici volila v minulých volbách, protože byla znejistěna tím strašením, že skončíme jako Řecko. Jaká byla jejich deziluze, když se vládní politika ODS, TOP 09 a tehdy ještě Věcí veřejných otočila proti nim. Tehdy začala krize. Vládní reformy společnost rozdělily. Vládní reformy velkou část společnosti pobouřily a otočily ji proti vládě. Zcela logicky. Jestliže vaše koalice, která tady byla, koalice ODS a TOP 09 nechala na Ministerstvu práce a sociálních věcí na tomto klíčovém úřadě experimentovat pana Drábka, který se rozhodl zcela zničit úřady práce, který zaváděl projekty experimentu typu s-Karty, pak se nemůžete divit, že se dostavila reakce.

A ta reakce se dostavila také proto, že řada lidí začala chudnout, ekonomika se dostala do recese, vaše škrty a zvyšování daní vedlo k tomu, že naše země se dostala na spirálu sestupu. A od roku 2010 se průměrná životní úroveň v naší zemi vzdaluje průměru v Evropské unii. Od roku 2010! Co se stalo v roce 2010? No začala vládnout koalice ODS a TOP 09. Když dneska vidíme, že ve společnosti roste volání po vládě pevné ruky, tak to má své sociální kořeny. Když se dneska podíváme na to, jaké jsou vztahy v parlamentu a na politické scéně mezi pravicí a levicí, tak to má své kořeny a má to své kořeny v politice vlád, tak jak se tady v minulých letech prosazovaly.

Já si pamatuji, jak jsme tady vedli obstrukce proti vašim reformám, které se ve finále ukázaly jako chybné a sami jste je museli rušit a sami jste je museli opakovat. Já si pamatuji, jak jsme podávali stížnosti k Ústavnímu soudu proti vašim krokům, kterými jste tady válcovali opozici a Ústavní soud nám vyhověl, takže jsme měli pravdu. Já myslím, že je krásné dnes tady hovořit o tom, že by se pravice a levice měla spojit k obraně společných hodnot - a demokracie je společná hodnota, která nás spojovat musí. Ale podívejte se na to, jaké jsou vztahy mezi lidmi v této zemi, mezi jednotlivými sociálními skupinami, jak se lidé tváří na vládu a na parlament jako takový. Společnost je rozdělena. Je to důsledkem politiky, tak jak ji tady v minulých letech představovala pravicová koalice. Tady přece bylo na začátku 118 hlasů a nakonec z toho zbyla s bídou stojednička. Krize nezačala zatýkáním spolupracovníků Petra Nečase, krize začala tím, jak se v naší zemi prosazovala politika v minulých letech. A nedivme se, že lidé hledají nějakou jinou alternativu, že společnost skutečně začíná volat po vládě pevné ruky a že snahy o zavedení prezidentského systému tomu jdou naproti. To není problém, který by vnesl na naši politickou scénu prezident republiky, to je reálný důsledek rozdělení společnosti po třech letech vlády Petra Nečase.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PSP ČR

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

komunisté

Vy tvrdíte, že někdejší komunističtí papaláši nesmí zastávat ústavní funkce. Nemyslíte, že jste trochu zaspal v čase? Že toto se mělo navrhnout více jak před 30 lety? A ten váš návrh se týká i členů KSČ? Vždyť většina z nich převlékla po revoluci jen kabát a jsou snad všude. Moc nechápu, co s tím te...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nerudová (STAN): Školy u nás zavírali nacisti a vzdělání lidem odpírali komunisti. Teď Motoristé

17:03 Nerudová (STAN): Školy u nás zavírali nacisti a vzdělání lidem odpírali komunisti. Teď Motoristé

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k návrhům Motoristů stran školství.