Sobotka: České lázeňství je třeba stabilizovat

21.02.2014 15:50

Předseda vlády Bohuslav Sobotka dnes společně s ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem představili plán vlády pro záchranu českého lázeňství. Pomoc českým lázním je jedním z hlavních závazků nového kabinetu pro oblast zdravotnictví. Ministerstvo chce kritickou situaci vyřešit novelou indikačního seznamu.

Sobotka: České lázeňství je třeba stabilizovat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

„Cílem vládní snahy je zachovat občanům dostupnou léčebně rehabilitační péči a stabilizovat oblast lázeňství, která se ocitla v kritické finanční situaci díky chybným zásahům minulých vlád a postupnému poklesu léčebných pobytů od roku 2010. Lázně jsou významným regionálním zaměstnavatelem, pokud bychom situaci rychle neřešili, problém by eskaloval nárůstem nezaměstnanosti,“ uvedl dnes premiér Bohuslav Sobotka.

Klíčové změny v indikačním seznamu zahrnují prodloužení léčebných pobytů pacientů s některými nemocemi z 21 na 28 dnů. Týká se to především nemocí oběhového, dýchacího a pohybového ústrojí, duševních poruch, kožních a gynekologických. Lidé se závažným onemocněním budou moci absolvovat lázeňský pobyt častěji a opakovaně. Dětem bude možné prodloužit 28 denní pobyt na neomezenou dobu i při opakovaném pobytu v lázních.

„Lázeňská léčebně rehabilitační péče je důležitá součást komplexní léčby pacientů, a je potřeba ji podpořit. Odhadovaný náklad na stabilizaci lázeňství by neměl překročit 500 milionů korun a zdravotní pojišťovny s úhradou počítají ve zdravotně pojistných plánech. Nepomoci lázním by bylo trestuhodné. Proto je mou prioritou zavést novelu indikačního seznamu jako jednu z forem podpory lázeňství do praxe co nejdříve. Rád bych, aby vyšla ve sbírce zákonů v průběhu března letošního roku. Zároveň vyzývám lékaře, aby se nezdráhali pacientům předepisovat lázeňské pobyty,“ doplnil ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

Novela indikačního seznamu spolu s navýšením úhrad o 100 Kč za pobyt dospělého pacienta za den a o 200 Kč za pobyt dítěte v úhradové vyhlášce, napomůže stabilizaci segmentu lázeňství.

V novele jsou ponechány základní principy poskytování lázeňské péče, tj. promítnutí současných medicínských poznatků a postupů, vyhrazení financí z prostředků veřejného zdravotního pojištění pro léčení případů, kde je předpoklad výrazného přínosu pro zlepšení či udržení zdraví pacienta, a výčet lázeňských míst, kde se vyskytuje přírodní léčivý zdroj s konkrétními vlastnostmi pro léčbu určitých nemocí nebo vhodné klimatické podmínky.

Návrh novely indikačního seznamu připravila pracovní skupina zřízená při Ministerstvu zdravotnictví, jejímiž členy jsou zástupci Svazu léčebných lázní ČR, Sdružení lázeňských míst ČR, České lékařské komory, Svazu zdravotních pojišťoven ČR, Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR, Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR, Odborné společnosti rehabilitační a fyzikální medicíny České lékařské společnosti J. E. Purkyně, Ministerstva zdravotnictví a dalších odborníků z řad zdravotnické veřejnosti.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Vlada.cz

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministryně Dostálová: IROP bude podporovat pět základních oblastí

5:34 Ministryně Dostálová: IROP bude podporovat pět základních oblastí

Integrovaný regionální operační program (IROP) je největším programem, přes který se v Česku rozdělu…