Sobotka: EU plně respektuje právo svobodně a samostatně rozhodnout o své budoucnosti

28.06.2014 16:56

Evropská rada podpořila Junckera, jednala o Ukrajině a uskutečnila podpis asociační dohody.

Sobotka: EU plně respektuje právo svobodně a samostatně rozhodnout o své budoucnosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohuslav Sobotka
reklama

Předmětem jednání evropských představitelů byly především podpis asociační dohody s Ukrajinou, Moldavskem a Gruzií včetně dohod o volném obchodu (DCFTA). Sekce pro evropské záležitosti Úřadu vlády ČR v té souvislosti zveřejnila analýzu dopadů dohody s Ukrajinou na Českou republiku. Asociační dohoda posílí prosperitu, stabilitu a bezpečnost v regionech, které sousedí s Evropskou unií.

„To, že jsme dnes podepsali asociační dohodu s Ukrajinou, Moldavskem a Gruzií znamená, že Evropská unie plně respektuje práva těchto zemí, aby svobodně a samostatně rozhodly o své budoucnosti. Asociační dohoda je zároveň opatření, které zvyšuje možnosti českého exportu do těchto států. Neznamená to pouze ale zrušení celních bariér,“ řekl předseda vlády Bohuslav Sobotka.

Dále se Evropská rada věnovala aktuální situaci na Ukrajině, kdy Česká republika i celá Evropská unie jednoznačně podpořily iniciativu – mírový plán ukrajinského prezidenta Porošenka ke stabilizaci země. Předseda vlády Bohuslav Sobotka také zmínil, že je Česká republika připravena podílet se aktivně na řešení případného krizového scénáře při výpadku dodávek plynu z Ruska. Proto je nutné urychlit práce na výstavbě potřebné infrastruktury, především nejdůležitějších projektů společného evropského zájmu včetně možnosti financování z rozpočtu EU.

Vrcholem pátečního jednání byla diskuze o nominaci kandidáta Evropské rady na obsazení postu předsedy Evropské komise. Česká republika spolu s dalšími členskými státy podpořila na post příštího předsedy Evropské komise lucemburského expremiéra Jean-Claude Junckera. Evropská rada dnes tento návrh předložila Evropskému parlamentu.

„K hlasování pro kandidáta na post nového předsedy Evropské komise mě vedl především respekt k výsledku evropských voleb a vůli občanů. Jean-Claude Juncker je skutečným Evropanem, tedy proevropským zkušeným politikem, který je všestranně připraven na to, aby pozici šéfa Evropské komise zvládl,“ uvedl premiér Bohuslav Sobotka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Vlada.cz
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vích (SPD): I když jsme ještě v EU, nemusíme ohýbat hřbet

19:24 Vích (SPD): I když jsme ještě v EU, nemusíme ohýbat hřbet

Vývoj v posledním roce jasně ukázal neudržitelnost členství ČR v EU. Dokud tam ale jsme, nepřipravme…