Sobotka (STAN): Musíme posílit prostředky na obranu před kybernetickými útoky

14.08.2019 13:06

Financování bezpečnosti České republiky a aktuální napadení serverů ministerstva zahraničních věcí - to byla témata, která se projednávala na úterním jednání senátního Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost.

Sobotka (STAN): Musíme posílit prostředky na obranu před kybernetickými útoky
Foto: Facebook Jana Sobotky
Popisek: Jan Sobotka
reklama

Výbor přijal dvě usnesení, ve kterých vyzývá vládu, aby udržela mezi svými prioritami do roku 2024 navyšování výdajů na úroveň 2 % HDP a aby věnovala veškerou pozornost a rozpočtové prostředky s cílem posílit kybernetickou bezpečnost.

V rámci aliančních závazků ČR přislíbila, že v blízké budoucnosti splní závazek výdajů na obranu, tj. 2 % z HDP. To v současnosti znamená zvýšit výdaje o cca 60 mld. Kč v průběhu pěti let.

„Dle vládního návrhu státního rozpočtu na 2020 je ovšem zcela zřejmé, že se tento závazek nepodaří splnit. Armáda České republiky přitom považuje následující roky za klíčové období pro vybudování kvalitní armády. Rozhodli jsme se vyzvat vládu, aby i s ohledem na události z posledních dní považovala bezpečnost státu za svou prioritu. V zájmu našich občanů je stát, který jim zaručí ochranu, ne stát, který bude na jejich bezpečí šetřit,“ uvedl na tiskové konferenci senátor Jan Sobotka (STAN).

Výbor se zabýval také napadením Ministerstva zahraničních věcí kybernetickým útokem cizí státní moci.

"Je naprosto nepřijatelné, aby takovouto formou došlo k narušení suverenity svobodného státu, a to v režii cizí státní moci. Potvrzuje se, že neustálé obavy z možného kybernetického útoku jsou na místě. Je to v současné době jeden z nejdůležitějších bodů obrany naší země, a proto musíme posílit finanční prostředky na zajištění kybernetické bezpečnosti,“ řekl Sobotka.

Informaci, že za útokem hackerů, při němž byla narušena vnější počítačová síť ministerstva, stojí cizí státní moc potvrdil i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).

„Nebojme se to jasně pojmenovat – hybridní válka ze strany Ruska je realitou. A to v situaci, kdy vláda odmítá posílit naši kybernetickou bezpečnost a prezident otevřeně znevažuje vlastní tajné služby. Je to lehkovážnost nebo záměr?,“ dodal senátor z klubu STAN Jiří Drahoš.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vereš (ANO): 500 až 1000 stran A4 z jednoho zasedání. Ekologický i finanční dopad

12:01 Vereš (ANO): 500 až 1000 stran A4 z jednoho zasedání. Ekologický i finanční dopad

Komentář na facebookovém profilu k ekologickému dopadu jednání zastupitelstva