Kabinet Bohuslava Sobotky se zapojí do mezinárodní humanitární pomoci vůči Ukrajině prostřednictvím programu MEDEVAC. Vláda ČR tímto rozhodnutím reaguje na tíživou situaci ukrajinských občanů, kteří byli zraněni v důsledku politického konfliktu a občanských nepokojů, jež v posledních měsících sužují Ukrajinu.
Na základě dnešního usnesení vlády vyšle ČR zítra na Ukrajinu dva speciální letouny Casa a Airbus s humanitární pomocí, které by měly dopravit do ČR přes dvě desítky zraněných občanů Ukrajiny. Ti budou ošetřeni a léčeni v rámci humanitárního programu MEDEVAC. Hospitalizováni budou ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze, Fakultní nemocnici v Motole, Ústřední vojenské nemocnici a ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Pacienti byli vybráni ve spolupráci s paramediky z mise Člověk v tísni.
„Česká republika vnímá složitý politický konflikt na Ukrajině, který si vyžádal mrtvé i zraněné, s velkými obavami. Kromě pomoci v oblasti diplomatického řešení se vláda ČR rozhodla pomoci Ukrajině i poskytnutím lékařské péče. Proto česká vláda nabídla Ukrajině pomocnou ruku v rámci speciálního humanitárního programu MEDEVAC, díky němuž dopravíme do ČR k ošetření více než dvacet těžce zraněných ukrajinských občanů,“ řekl premiér ČR Bohuslav Sobotka k rozhodnutí vlády.
„Pacientům z Ukrajiny chceme poskytnout maximální možnou lékařskou péči, fakultní nemocnice budou na jejich převoz a hospitalizaci připraveny. Jedná se o velmi těžce zraněné, kteří po násilných střetech s policejními pořádkovými silami trpí různými zraněními, jako jsou mnohočetná střelná zranění například hrudníku, hlavy či zranění vnitřních orgánů,“ doplnil ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.
Program MEDEVAC
Program MEDEVAC, který je v gesci Ministerstva vnitra ČR, slouží především k léčbě vážně nemocných dětí z oblastí postižených válkou či jinými krizemi, kterým nebylo možné zajistit léčbu v místních podmínkách. Program spravuje Ministerstvo vnitra ČR ve spolupráci s ministerstvy zahraničních věcí, zdravotnictví a obrany. Funguje od roku 1993, kdy vznikl jako reakce na válečný konflikt v Bosně a Hercegovině následovaný válečným konfliktem v Kosovu. Rozšíření pomoci do severní Afriky schválila vláda na návrh Ministerstva vnitra ČR v červnu loňského roku.
Od roku 1993 bylo v rámci programu MEDEVAC léčeno celkem 165 pacientů (převážně dětí) z Bosny a Hercegoviny (17), Kosova (40), Čečenska (1), Iráku (42), Pákistánu (10), Afghánistánu (14), Kambodže (7), Libye (17) a Myanmaru/Barmy (3) a Sýrie (14).

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Vlada.cz
Pokorná Jermanová (ANO): Emisní povolenky schválila Fialova vláda a teď proti tomu falešně bojuje
A kdo schválil a podepsal Green Deal? A co jste udělali pro jeho zrušení, jak jste slibovali? Podle mě jste jak jeden za 18 a druhý bez dvou za 20
Další články z rubriky

22:14 Farský (STAN): Ve střední Evropě posilují antievropské a antiukrajinské síly
Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k postoji k Ukrajině ve střední Evropě.
- 20:16 Mádlová (ANO): Piráti slibují modré z nebe. Připomeňme si fakta o nich
- 20:06 Hejtman Holiš: Žádám prezidenta o veto školského zákona
- 18:02 Rajchl (PRO): Pokud uspějeme, od totalitního kyjevského režimu se distancujeme
- 16:14 Schillerová (ANO): Moc v ČR mají lobbisté bank, zbrojařů a energetických gigantů, ne Fiala
- 14:12 Turoňová (Stačilo!): Na Krétu a Gavdos se valí tisíce migrantů