Šojdrová (KDU-ČSL): Klecový chov musí skončit. Evropou navržený rok 2027 by mohl být reálný

20.06.2021 14:43

Evropský parlament minulý týden vyzval Evropskou komisi, aby do roku 2027 zakázala klecové chovy hospodářských zvířat v celé Evropské unii. Reaguje tak na evropskou občanskou inciativu, kterou podepsalo 1,4 milionu signatářů.

Šojdrová (KDU-ČSL): Klecový chov musí skončit. Evropou navržený rok 2027 by mohl být reálný
Foto: Daniela Černá
Popisek: Michaela Šojdrová

Součástí usnesení je i konec dovozu živočišných zemědělských produktů ze třetích zemí, které nebudou dodržovat dané standardy. S koncem klecových chodů souhlasí i političky a politici KDU-ČSL. Zákaz však podle nich nesmí ohrozit hospodaření českých zemědělců.

„S dostatečnou finanční pomocí pro zemědělce je zlepšení životních podmínek hospodářských zvířat reálné,“ řekla europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL) před čtvrtečním hlasováním Evropského parlamentu o zákazu klecových velkochovů zvířat.

Evropský parlament požaduje konec klecí nejen pro nosnice, ale také pro další hospodářská zvířata. „Jsme si vědomi možné hrozby snížení konkurenceschopnosti evropských zemědělců při přechodu na náročnější alternativní chovy. Se zákazem klecí v EU musí jít proto ruku v ruce zvýšená finanční podpora pro chovatele a omezení dovozu vajec a živočišných produktů ze třetích zemí, které tento zákaz nemají,“ vysvětlila europoslankyně.

S tím souhlasí i předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. „Je naprosto správné měnit způsob chovu zvířat tak, aby tady byl kladen daleko větší důraz na etiku chovu a na dobré životní podmínky zvířat," uvedl Jurečka. „Stejně jako velká část této společnosti tak tuto změnu podporuji. Nesmí to ale mít negativní dopady na české zemědělství a na naši vlastní soběstačnost," dodal předseda lidovců s tím, že oceňuje společné evropské řešení.

„Věřím, že zemědělcům záleží na tom, aby chovaná zvířata žila v dobrých životních podmínkách, aby nebyla týrána. Oceňuji, že je to právě zemědělský výbor Evropského parlamentu, který toto usnesení podpořil. Budeme i nadále sledovat naplňování tohoto závazku jak vůči občanům, kteří požaduji zlepšení životních podmínek chovaných zvířat, tak vůči zemědělské veřejnosti, která očekává skutečnou podporu,“ uzavřela Šojdrová s tím, že rok 2027 vnímá jako závazek. Stejný rok navíc už na podzim odsouhlasili čeští poslanci pro konec klecových chovů slepic. Sněmovna tehdy zákaz schválila poměrně těsně 53 hlasy ze 101 přítomných poslanců.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bobošíková (Volný blok): Hon kavárny na "extremistku" Hanu Lipovskou

16:48 Bobošíková (Volný blok): Hon kavárny na "extremistku" Hanu Lipovskou

Komentář na facebookovém profilu k reakcím mnohých na kandidaturu Hany Lipovské za Volný blok.