Šrámek (ANO): Agrární krize je alarmující. Slova nestačí, je potřeba jednat

05.07.2016 8:27

Na červnovém zasedání Poslanecké sněmovny jsem interpeloval ministra zemědělství ve věci agrární krize a zhoršující se konkurenceschopnosti. Hned v úvodu jsem připomněl některá fakta z vládního prohlášení.

Šrámek (ANO): Agrární krize je alarmující. Slova nestačí, je potřeba jednat
Foto: ANO
Popisek: Pavel Šrámek

Například v bodě 3.9 odst. 1 se píše: „Vláda vytvoří podmínky pro zvýšení soběstačnosti České republiky v základních zemědělských komoditách, a to prostřednictvím takového nastavení podmínek v rámci reformované společné zemědělské politiky a programu venkova, která povede k rozvoji strukturálně vyváženého zemědělství, opakuji – strukturálně vyváženého zemědělství a potravinářství v České republice. Vláda bude zvyšovat konkurenceschopnost českého zemědělství a potravinářství. Posílí a podpoří především oblast živočišné výroby.“ V bodu 3.9 odst. 5 se zase říká: „Vláda bude hájit zrovnoprávnění postavení českých zemědělců a potravinářů v rámci Evropské unie a zajistí kontinuitu poskytování národních podpor a znovuzavedení zelené nafty, opakuji – znovuzavedení zelené nafty i pro živočišnou výrobu.“

Dnes ale vidíme, že reálná situace se po dvou a půl letech nejen že se nezlepšila, ale naopak se dramaticky zhoršuje každým dnem. Podmínky českých zemědělců jsou diametrálně odlišné od okolních zemí. Chovatelé skotu se rozmýšlí, zda stáda zlikvidovat už teď, nebo za několik měsíců. To je ta cesta k tomu strukturálně vyváženému zemědělství? To je ta podpora živočišné výroby?

Chtěl jsem od pana ministra jasnou odpověď, co hodlá v této věci dělat, aby se dostálo vládnímu prohlášení a koaliční smlouvě a jaké plánuje kroky k tomu, aby se likvidace českých chovů zastavila alespoň. Jinými slovy, kdy se konečně přejde od slov k činům.

Konkurenceschopnost a soběstačnost se, ať se nám to libí nebo ne, zhoršuje. Chovatelé dojného skotu k dnešnímu dni prodělávají 7 mld. Je odhad, že za tento rok budou v propadu asi 11 mld. Tím chci jen říct, že podpora, která tady, jestli to tedy správně sčítám, je 1,5 mld. versus 11 mld., tak ta je tedy opravdu jen kosmetická.

A pokud se bavíme o suchu, tak například polští zemědělci měly vyplaceny kompenzace za sucho minulý rok v říjnu, v listopadu. My jsme za sucho nedostali ještě ani korunu. Vím, že je tam teď připraven balíček, který už je procesován. Situace je ale taková, že my peníze dostaneme zhruba o rok déle než polští zemědělci. A to je opět ta konkurenceschopnost.

Psáno pro blog.idnes.cz

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministr Vojtěch: Situace v ostravské nemocnici je problematická

21:51 Ministr Vojtěch: Situace v ostravské nemocnici je problematická

Projev na 20. schůzi Poslanecké sněmovny 23. října 2018 - informace o stavu Fakultní nemocnice Ostra…