Stanjura (ODS): Podnikatelé i obce potřebují pomoct

29.05.2020 22:31

ODS navrhuje v rámci koronavirových zákonů zavedení dvou sazeb DPH, zvýšení hranice pro odpisy, mimořádný příspěvek pro obce a navýšení limitu pro povinné plátce DPH.

Stanjura (ODS): Podnikatelé i obce potřebují pomoct
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zbyněk Stanjura
reklama

Podle občanských demokratů taková opatření pomohou podnikatelům, lidem i samosprávám v řešení následků pandemie COVID-19.

„Daně mají být co nejjednodušší, obzvlášť ve chvíli, kdy se občané a podnikatelé potýkají s dopady pandemie COVID-19. Dlouhodobě prosazujeme, že by měly být v ČR pouze dvě sazby DPH. Proto v rámci daňového balíčku navrhuji přesun všech položek z 15% sazby do 10% sazby DPH. V rámci podpory podnikatelů předkládáme také návrh na zvýšení hranice pro odpisy, aby mohli podnikatelé více investovat,“ říká předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

„Stát musí udělat všechno pro to, aby obce a kraje nemusely zásadně omezovat investice. Je potřeba, aby stát kompenzoval pokles příjmů spojený s podpůrnými programy pro podnikatele. Cesta, kterou navrhuje ministryně Schillerová, je postavená na hlavu, protože místo okamžité pomoci zatíží obce jen další administrativou a způsobí další nespravedlnosti. Proto navrhujeme okamžitou pomoc ve formě přímého příspěvku 1 000 Kč na obyvatele pro obce a 400 Kč na obyvatele pro kraje,“ vysvětluje místopředseda ODS Martin Kupka.

„V rámci projednávání daňového balíčku navrhuji navýšení limitu obratu, jehož překročením vzniká povinnost plátce DPH, z jednoho na dva miliony korun. ODS tento krok prosazuje dlouhodobě a já jsem přesvědčen, že obzvlášť v současné době podnikatelé potřebují podnikat a pracovat, ne se zabývat administrativou a papírováním, které je stojí čas a peníze,“ doplňuje poslanec ODS Vojtěch Munzar.

„Důležité je, aby peníze zůstaly lidem v kapsách. Stát jim nejvíc pomůže snížením daní. Proto navrhuji zvýšení základní slevy na poplatníka o více než 5 000 Kč. Kromě toho, že podpoříme spotřebu, jsem si jistý tím, že lidé s penězi naloží lépe, než stát,“ říká místopředseda poslaneckého klubu ODS Jan Skopeček.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Chudoba: Na kole dětem

22:38 Chudoba: Na kole dětem

„My, kdo máme štěstí, že jsme zdraví, musíme pomáhat těm, kdo ho mají méně“.