Štěch (ČSSD): Makedonie do EU patří, Česko může pomoct se zkušenostmi s přístupovými rozhovory

06.10.2018 22:24

Předseda Senátu Milan Štěch jednal s prezidentem Makedonie Gjorgem Ivanovem. Hovořili o situaci v EU a snaze Makedonie začlenit se do EU a NATO. Makedonie je kandidátskou zemí EU od roku 2005.

Štěch (ČSSD): Makedonie do EU patří, Česko může pomoct se zkušenostmi s přístupovými rozhovory
Foto: Daniela Černá
Popisek: Milan Štěch, předseda Senátu Parlamentu ČR na sjezdu OS KOVO

Prezident Makedonie ocenil, že Česká republika na všech úrovních podporuje snahy Makedonie o vstup do EU a NATO. Vysvětloval také problémy vztahů, které má země s Řeckem. „My jako země, která vyjednávala o vstupu do NATO i EU, máme zkušenosti a nabízíme Makedonii na všech úrovních, včetně té parlamentní, spolupráci a sdílení těchto zkušeností. Plně podporujeme, aby se země západního Balkánu v čele s Makedonií staly součástí EU a NATO,“ řekl Štěch makedonskému prezidentovi Ivanovovi. Zdůraznil, že Makedonie do Evropy patří a prokázala to při eskalaci migrační krize, kdy se rozhodla chránit hranice před přílivem nelegálních migrantů. „Vstup Makedonie do NATO by zase zajistil přístup k moderním obranným technologiím, což zvýší zájem investorů o vaši zemi. A jsem hluboce přesvědčen, že by integrace Makedonie do obou společenství pomohla zajistit vyšší životní úroveň, což bych si velmi přál,“ dodal předseda Senátu Parlamentu ČR.

Oba politici hovořili také o vývoji země po celostátním referendu o změně názvu, které ovšem nebylo platné kvůli nízké účasti Makedonců. Jednání se zúčastnil také předseda evropského výboru Senátu Václav Hampl a místopředseda zahraničního výboru Tomáš Jirsa, kteří detailně popsali nedávná jednání uvnitř EU o přístupu k Makedonii.

Milan Štěch

  • "Slušně, ale důrazně."
  • místopředseda Senátu

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Výborný (KDU-ČSL): Ústavní soud překazil jeden pokus o krádež

5:28 Výborný (KDU-ČSL): Ústavní soud překazil jeden pokus o krádež

Komentář na facebookovém profilu k rozhodnutí Ústavního soudu