Štěch (ČSSD): Unie musí nejprve zvládnout migraci, pak teprve uvažovat o další integraci

25.05.2016 4:30

Předsedové parlamentů zemí EU jednali včera na konferenci v Lucemburku o migraci nebo plánech na další integraci Evropy. Za Česko přijel na dvoudenní konferenci předseda Senátu Milan Štěch a místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Jaroslava Jermanová.

Štěch (ČSSD): Unie musí nejprve zvládnout migraci, pak teprve uvažovat o další integraci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Milan Štěch
reklama

Senát Parlamentu ČR podle svého předsedy v současné chvíli odmítá užší integraci zemí Evropské osmadvacítky. Milan Štěch přednesl předsedům parlamentů zemí EU své výhrady ke snahám o rychlejší integraci Evropy. „V současné chvíli, kdy Evropou zmítá migrační krize, je nemoudré a nereálné hovořit o užší integraci a postupné federalizaci Evropy,“ řekl Štěch a připojil se tak k zemím Visegradské skupiny, která užší propojení států Evropské unie v současnosti odmítá. 

Podle národních parlamentů je třeba v současnosti řešit transformaci azylového systému a také se zabývat podmínkami legální migrace. „Základním předpokladem je solidarita. Uprchlíci hledají okna do evropského systému, my bychom měli některým z nich otevřít dveře, aby nemuseli lézt okny,“ uvedl předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, který se konference také zúčastnil. Závěrečné prohlášení se kromě tématu migrace týká také bezpečnosti EU. Zástupci obou komor Parlamentu ČR vyjádřili své výhrady k závěrům jednání, především pak k části týkající se povinných přerozdělovacích mechanismů uprchlíků, se kterými Evropská komise počítá. 

Milan Štěch připomněl svým kolegům, že Senát v tomto období upozorňoval ve svých usneseních na potřebu řešit příčiny migrační krize a také důsledně oddělovat uprchlíky od ekonomických migrantů. „Už dnes žije v Evropě mnoho lidí, kteří přišli především za lepšími ekonomickými podmínkami. I Česko v minulosti přijímalo uprchlíky, v současné době do ČR přicestovala skupina křesťanských uprchlíků, z nichž ale následně velká část následně odešla za lepšími podmínkami,“ řekl předseda Senátu. Připomněl také, že v České republice dlouhodobě legálně pobývá velké množství cizinců, především z Ukrajiny, Balkánu či Vietnamu. Česko je připraveno v případě vyostření situace na Ukrajině přijmout další migranty z východu.

Předseda Senátu se v rámci dvoudenní konference setkal také s lucemburským velkovévodou Jindřichem I., zároveň se zúčastnil separátních jednání se zástupci Slovenska, Maďarska a Polska, se kterými jednali o postojích visegradské čtyřky k navrženým závěrům konference. 

Milan Štěch

  • "Slušně, ale důrazně."
  • místopředseda Senátu

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hejtman Netolický: Krajské organizace dostaly informace, týkající se možného výskytu koronaviru

22:41 Hejtman Netolický: Krajské organizace dostaly informace, týkající se možného výskytu koronaviru

Další postup a zajištění informovanosti obyvatel v regionu včetně zástupců příspěvkových organizací …