Záplavy v roce 2002 se staly pro českou vládu vítanou výmluvou a příležitostí pro vycouvání z nevýhodného nákupu 24 nadzvukových stíhacích letounů JAS 39 Gripen, z něhož navíc čišela korupce na sto honů, píše facebooku Jaroslav Štefec.
Že to bylo dáno především tlaky konkrétních skupin lobbistů, kteří chtěli za každou cenu nakoupit pro ČR starší americké letouny F-16, to je druhá věc. Stejně jako fakt, že si ČR nakonec přece jen 14 gripenů "pořídila" na leasing díky tomu, že nátlaková lobbistická skupina kolem jisté nejmenované obchodní firmy s úzkými vazbami na Švédsko prosadila „svou“ a vládu k tomuto pro ČR maximálně nevýhodnému "kšeftu" přece jen dotlačila. Indicie metod nátlaku a podplácení, které při tom použila, jsou i dnes viditelné pro ty, kdo by chtěli hledat.
Rok se s rokem sešel, máme rok 2021, a vláda opět stojí před zapeklitým problémem, spojeným s nákupy vojenské techniky. A ne jen jedním. Musí se vypořádat s politickým úkolem nakoupit zastaralé americké vrtulníky, uloženým bývalým prezidentem USA Trumpem přímo premiéru Babišovi a ministru obrany Metnarovi. Zároveň by vláda ráda něco udělala s požadavkem armády na nákup cca 200 kusů nových BVP za cenu více než „lidovou“, odpovídající zhruba ceně, za níž Indie od Ruské federace nakupuje více než dvojnásobek nejmodernějších bojových tanků T-90M3.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLČlánek byl převzat z Profilu BEZPEČNOST, ODPOVĚDNOST, SOLIDARITA
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV