Stržínek (ANO): Gobelínka je naším rodinným stříbrem

27.09.2020 16:50

Valašské Meziříčí získalo gobelín podle předlohy Mikuláše Medka.

Stržínek (ANO): Gobelínka je naším rodinným stříbrem
Foto: archiv starosty
Popisek: starosta Valašského Meziříčí Robert Stržínek (ANO)
reklama

První „střípek“ připravované unikátní sbírky pro valašskomeziříčské muzeum moderní tapiserie je hotov. Gobelín s názvem Akce vlna dle stejnojmenného obrazu Mikuláše Medka se veřejnosti poprvé představil ve čtvrtek 17. září. Vznikl na zakázku města.

Muzeum moderního umění v Olomouci hostí až do neděle 27. září výstavu Umění tapiserie | Dílo a jeho předobraz. Návštěvníkům představuje gobelíny, které během posledních tří dekád vznikly v Moravské gobelínové manufaktuře Valašské Meziříčí. „Výstavu jsme se rozhodli využít k tomu, abychom ve čtvrtek 17. září městu Valašské Meziříčí slavnostně předali právě dokončený gobelín Akce vlna. Ten vznikl na základě předlohy významného českého malíře Mikuláše Medka a stane se základním kamenem zamýšlené sbírky Moravského muzea moderní tapiserie ve Valašském Meziříčí,“ netajil nadšení Jan Timotej Strýček, ředitel gobelínky.

Valašskomeziříčská radnice podporuje činnost Moravské gobelínové manufaktury dlouhodobě. Zatím posledním společným počinem má být právě vytvoření unikátního muzea. „Vznik první tapiserie jsme podpořili částkou 410 tisíc korun. Obdobně bychom chtěli postupovat i v dalších letech,“ svěřil se starosta Robert Stržínek a doplnil: „Gobelínka je naším rodinným stříbrem. Díky více než 120leté tradici a péči o uchování tohoto uměleckého řemesla je unikátní nejen v rámci České republiky, ale celé střední Evropy. Proto také podporujeme vznik muzea moderní tapiserie a v budoucnu bychom se chtěli ucházet o zapsání nově vytvořené sbírky na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Když se Německu a Francii chce, EU je schopná všeho

10:57 Vích (SPD): Když se Německu a Francii chce, EU je schopná všeho

Jak moc nám prospívá, nebo spíš neprospívá, členství v EU, se můžeme podívat na třech příkladech z p…