Stržínek (ANO): Valašské Meziříčí chystá investice za 260 milionů

01.02.2023 21:24

Po rozpočtovém provizoru, v němž hospodařilo město od začátku roku, schválili zastupitelé v pondělí 23. ledna konečnou podobu letošního rozpočtu. Valašské Meziříčí bude hospodařit s příjmy téměř 689 a výdaji 897 milionů Kč.

Stržínek (ANO): Valašské Meziříčí chystá investice za 260 milionů
Foto: Archiv PLTV
Popisek: Starosta Valašského Meziříčí Robert Stržínek

„Rozdíl mezi příjmy a výdaji vyrovnáme zejména prostřednictvím zůstatků na účtech, které ke konci loňského roku činily 185 milionů korun. Dále také využijeme 35 milionů z Fondu obnovy majetku. 

Anketa

Chcete, aby Babiš vedl ANO do parlamentních voleb jako lídr a kandidát na premiéra?

91%
5%
hlasovalo: 22865 lidí
S ohledem na současnou turbulentní dobu jsme počkali se schválením konečné podoby rozpočtu až do ledna, abychom znali přesnou výši zůstatků na účtech a mohli lépe plánovat důležité investice,“ vysvětlil starosta Robert Stržínek. I přesto, že radnice počítá také s využitím části prostředků z Fondu obnovy majetku, dalších více než 30 mil. Kč na něm zůstane jako rezerva. „Příprava rozpočtu na letošní rok nebyla jednoduchá. Nepříznivě ji ovlivnila dvouciferná inflace i růst cen energií a tepla. Finanční kondice města je ale naštěstí dlouhodobě velice dobrá, což dokládá také opakované hodnocení nezávislých institucí a odborníků,“ uvedl Zdeněk Studeník, vedoucí finančního odboru radnice.

I s ohledem na výše uvedené tak Valašské Meziříčí počítá s tím, že bezmála 30 % rozpočtu budou tvořit investice. „To je o tři procenta více než loni a devítiprocentní navýšení proti roku 2021. Konkrétně se jedná o částku 260 milionů korun. Mezi nejvýznamnější investice v souhrnu za bezmála 110 milionů se jednoznačně řadí zateplení ZŠ Vyhlídka (35 mil. Kč), regenerace školního hřiště ZŠ Žerotínova (26 mil. Kč), první etapa revitalizace panelového sídliště v Podlesí (25 mil. Kč) nebo oprava hřiště s umělou trávou v areálu letního stadionu (22 mil. Kč),“ vypočítal starosta Robert Stržínek s tím, že se jedná o dlouhodobě plánované investice. S náklady 15,5 mil. Kč dojde také k zateplení budovy městského úřadu v ulici Soudní. „Po dokončení stavebních úprav počítáme v tomto případě stejně jako u ZŠ Vyhlídka s výraznou úsporou nákladů za energie. Ze stejného důvodu máme v rozpočtu vyčleněnu částku 4 miliony korun na výměnu veřejného osvětlení za moderní LED technologii,“ navázal starosta Stržínek a pokračoval: „Dokončíme také nákup budovy K1 s náklady 18 milionů, kde bychom chtěli v budoucnu vytvořit až 50 nových bytů. V souhrnu za 12 milionů vybudujeme chodník na Horním Brňově a propojovací chodník v Hrachovci. Shodně částkou přes 7 milionů pak podpoříme modernizaci rozhlasového a varovného systému v místních částech a pořízení nezbytné klimatizace pro velký sál kulturního zařízení. Dočkají se také naši hasiči ve Lhotě, kde dojde k rekonstrukci hasičské zbrojnice s předpokládanými náklady 6,6 milionů korun. Počítáme i s tím, že necháme odborně restaurovat Mariánský sloup na Náměstí, čímž završíme úspěšnou rekonstrukci centra našeho města.“

Také letos počítá radnice s podporou rozvoje bydlení. Pokračovat tak budou programy na výkup technické infrastruktury od soukromých investorů i podporu výstavby výtahů ve čtyř a pětipodlažních bytových domech. V rozpočtu na ně má připraveno 12 mil. Kč. Samozřejmostí je také částka 2,5 mil. Kč na realizaci vítězných projektů participativního rozpočtu Náš VALMEZ.

Rozpočet pro rok 2023 schválilo 22 z 24 přítomných zastupitelů.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Z jakých čísel při svých odhdech vycházíte?

Podle odhadů exministryně financí a šéfky poslanců hnutí ANO Aleny Schillerové si příští rok čtyřčlenná rodina připlatí kvůli vyšším daním 100 tisíc korun. Ptám se, protože každý tvrdí něco jiného, určitě na tom nezbohatneme, ale jak jste dospěla k čísu právě 100 000?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pokorná Jermanová (ANO): Chaotické vedení Středočeského kraje pokračuje

5:31 Pokorná Jermanová (ANO): Chaotické vedení Středočeského kraje pokračuje

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k úsporám ve Středočeském kraji.