Šulda (KSČM): Nejde jen o kvalitu potravin, řešením je celková změna systému

15.08.2017 4:31 | Zprávy

V posledních měsících i v souvislosti s blížícími se volbami do Poslanecké sněmovny PČR se opět v médiích objevila otázka kvality potravin a používání rozdílných receptur u stejných výrobků v různých evropských zemích.

Šulda (KSČM): Nejde jen o kvalitu potravin, řešením je celková změna systému
Foto: kscm.cz
Popisek: KSČM - logo

Jde o dlouhodobě známý fakt, ale tématu se opět ujali politici, především z vládních stran, kteří se na něm snaží tzv. vytřískat politické body, namísto toho, aby tento problém skutečně řešili a přešli k jeho samému jádru. Neboť vše je děláno pouze s ohledem na vytvoření co nejvyšších zisků nadnárodních společností. Těm je potřeba zabránit, ony mají sloužit občanům a nikoli občané jim.

Pokud se hlouběji zamyslíme nad tímto problémem, nejde jenom o kvalitu potravin jako takovou. Jde o chování nadnárodních obchodních řetězců jako celku k českým producentům, zejména zemědělcům a dodavatelům, ale i k samotným spotřebitelům, tedy nám kupujícím. Obchodní řetězce v honbě za co nejvyšším ziskem tlačí své dodavatele k co nejnižším výrobním cenám, to se projevuje jednak u prvovýrobců v nízkých, až pro zemědělce likvidačních výkupních cenách základních komodit, např. mléka, ale i tlačením na nižší kvalitu dodávaných produktů, především potravin. Hlavní faktorem často bývá právě cena. Svou roli v tom hraje nátlak řetězců na velké množstevní rabaty u konkrétních produktů, velké slevové akce či exkluzivitu řetězce na určitý druh výrobku. To vše má následně vliv na české producenty a jejich konkurenceschopnost a především na možnosti jejich dalšího přežití. Ačkoli se jednotlivé obchodní řetězce ohánějí tím, že většina jejich výrobků je českých, jde často o snahu zmýlit nakupujícího, stává se, že produkt je vyroben v zahraničí, ale v České republice je například zabalen či jinak finálně zpracován. Další klamání spotřebitelů je pak spojeno s již zmíněnými slevovými akcemi, v mnoha případech vidíme u výrobků nápis sleva, ale již se kromě aktuální ceny nedozvíme tu původní, ze které byla zlevněna či je původní cena nadhodnocena a skutečná sleva není tak výrazná, jak je inzerováno.

Samotnou kapitolou jsou pak u nadnárodních řetězců podmínky zaměstnanců, a to jednak platové, neboť platy řadových zaměstnanců v obchodních řetězcích patří k jedněm z nejnižších v České republice, což má následně vliv i na nedostatek personálu v prodejnách a jeho přetěžování. S tím je spojena jak nespokojenost zaměstnanců a jejich velká fluktuace, tak i nakupujících, stojících často dlouhé fronty u pokladen nebo čekajících na obsloužení v jiných úsecích. Druhým faktorem je časté porušování zákoníku práce, zkracování přestávek a další omezování zaměstnanců.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Předškolní péče

Tvrdíte, že je předškolní péče dostupnější. To je sice částečně pravda, ALE. Myslíte, že je to vaše zásluha? Není to náhodou proto, že se rodí čím dál méně dětí? A pak dostupnější také není pro všechny. Vzniká sice řada soukromých školek, dětské skupiny apod., ale máte ponětí, kolik stojí? Proč na n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Rakušan: Největší výpadek elektřiny jsme zvládli

12:06 Ministr Rakušan: Největší výpadek elektřiny jsme zvládli

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k pátečnímu blackoutu