Šumová (SZ): Česká Lípa je okresní město a proto by měla být ostatním městům v okrese vzorem

01.02.2016 15:14

Otevřený dopis Vladimíry Šumové zastupitelům města Česká Lípa

Šumová (SZ): Česká Lípa je okresní město a proto by měla být ostatním městům v okrese vzorem
Foto: zeleni.cz
Popisek: Logo Strany zelených

Vážení zastupitelé,

dovolím si vás seznámit s názory obyvatel na hospodaření města. Reaguji též na události, které byly komentovány v tisku.

Při sběru podpisů pod petice ve věci revitalizace městského parku a dalších jsem čelila různým dotazům:

Jakým způsobem se určuje pořadí lokalit, kde se budou opravovat chodníky a komunikace? Proč se přednostně opravují komunikace, kde není takový pohyb obyvatel? Proč již dávno nemáme opravený střed města, např. Škroupovo náměstí? Chodníky v Mariánské ulici jsou rok od roku pro chodce nebezpečnější. V loňském roce začala rekonstrukce slepé ulice U Spojů, kde stojí několik garáží a tři rodinné domy. Podle slibů vedení města měla začít oprava Mariánské ulice. Proč ta změna?

Proč nejsou v městských novinách zveřejňovány hodiny bruslení pro veřejnost? Proč je v odpoledních hodinách pouze hodina, maximálně dvě hodiny? Zimní stadión byl revitalizován za desítky miliónů. Kolik lidí ho využívá, když pro veřejnost jsou vyčleněny pouhé dvě hodiny týdně v době, kdy by ho mohla navštěvovat většina?

Bude už konečně v Dubici bazén pro děti? Proč jsou dětská hřiště budována na malých prostorách? Proč jich není víc?

Kdy bude vybudováno propojení cyklostezky se sídlištěm Sever?

Proč ještě nebylo vybudováno osvětlení cesty v lesoparku?

Proč se plýtvá penězi za stánky na vánoční trhy, když nejsou finance na důležitější věci? Vánoční trhy v Muzeu mají letitou tradici, proč další? Budou tyto stánky mít delší životnost než Betlém? Fontánka mezi obchodními domy je další „úlet“. Prospěšnější by bylo kropení ulic, smyl by se prach, který je v době sucha všudypřítomný.

Již v minulosti jsme byli svědky toho, kdy se vedení města tvářilo, že ho zajímá názor obyvatel, přestože ho téměř nikdy nebralo vážně.

Např. veřejnost nechtěla tenisovou halu za 80 mil., neměla zájem o byty na Ladech, přesto bylo obojí realizováno a díky těmto neuváženým investicím bylo město zadluženo.

Dále byly revitalizovány bazén na Severu a Sportareál. Přestože byla na budově Sportareálu opravena střecha za dva miliony korun, již za dva roky se revitalizoval zimní stadión včetně bazénu. Velice hospodárné. Na revitalizaci si město vzalo úvěr. Bohužel 50 m bazénu se Českolipané nedočkali. Další investice pro sportovce na sebe nenechaly čekat. Vyrostla nám zde víceúčelová hala, která po zásazích do projektu je nevyhovující, (dva umělé trávníky atd.). Nikdo se široké veřejnosti neptal, zda souhlasí.

Další akcí, která u obyvatel vyvolala nesouhlas, byla revitalizace parku. Nepomohla petice ani varování, že vzhledem k současným klimatickým podmínkám by měly být přednostně opraveny všechny cesty v parku a nemocné stromy káceny a nahrazovány postupně, aby mohly být zalévány. Naopak jsme byli napadeni, že s vedením města komunikujeme jen přes média. Já osobně jsem o parku vedla dialog již s Petrem Skokanem, kdy byl starostou, a nejen o parku. Hana Moudrá se mnou navštívila park dvakrát. Na poslední schůzce jsme řešily nešťastnou revitalizaci. Současnou starostku jsem oslovila dopisem v prosinci minulého roku.

Bohužel, názor veřejnosti nebyl vyslyšen. Nová tvář parku v obyvatelích vyvolává rozpaky. Stromy, které byly vysazeny dva metry od plotů zahrad rodinných domů, uschlá nová výsadba mladých stromků, které byly vysazeny pod vzrostlé listnáče a oplocenka v horní části parku rozhodně nejsou změny, které obyvatelé města očekávali. Díky rozbitým cestám, které nám zůstaly, by nikdo z nezasvěcených neuvěřil, že zde proběhla revitalizace za několik miliónů.

V současnosti se město obyvatel dotazuje, zda chtějí divadlo a kolik lidí vlastně divadlo navštěvuje. Pan Chot ve svém příspěvku v i-novinách nám sděluje, že divadlo máme. Nepíše však, v jakém je technickém stavu (nevyhovující hlediště, chybějící klimatizace). Pan Panc na jednání finančního výboru před dvěma roky prohlásil, že na divadlo peníze nejsou, a že by se zvýšily náklady města (zřízení druhého umělého trávníku za 20 mil. podpořil). Divadlo zde funguje téměř sto let, na rozdíl od nově vybudovaných objektů, které svými provozními náklady značně zatěžují rozpočet města. Chci upozornit, že zde již desítky let působí úspěšný ochotnický soubor. Jaká je návštěvnost divadla? V prosinci jsem si šla objednat lístky na únor, dva dny po zveřejnění titulu, který bude na programu. Obdržela jsem poslední tři vstupenky, každou na jiném místě. Dnes jsou téměř vyprodány vstupenky na představení, které je na programu v červnu. Kapacita divadla nestačí pokrýt zájem občanů. V době, kdy existovaly permanentky, bylo divadlo z poloviny vyprodané, pro skupiny A i B. Občané si stěžovali, že nemají šanci sehnat vstupenky na představení, které by rádi viděli. Některá představení se pro velký zájem hrála dvakrát. Jezdili k nám lidé z okolních měst. Dnes nám kdosi vnucuje, že o divadlo není zájem.

Stejný osud jako divadlo má též městská knihovna. Obě instituce čekají více než patnáct let na lepší časy. Bohužel, jsou lidé, kteří by nejraději obě kulturní instituce vtěsnali do Crystalu.

Budeme zde mít skutečně další paskvil? Víceúčelová hala nestačí? Snížení příspěvku na festival Lípa Musica jasně ukazuje, jaký vztah má vedení města ke kultuře. Proč si sportovci neshání sponzory stejně jako pan Prokeš? Kde upadá kultura, upadají mravy.

Vedení města ani dnes nebere vážně názor veřejnosti, který se týká výstavby nového koupaliště, což je alarmující. Proč ho nechce znát? V Českolipských listech proběhla anketa, kde 355 občanů v propagované oblasti koupaliště nechce. V minulosti, dřív než se postavil Kaufland, zde veřejnost chtěla venkovní bazény, vedení města argumentovalo, že výstavbu hygienici nepovolí. Dnes tento argument neplatí?

Podle mého názoru je jen jediné místo, kde by mohlo být vyhovující koupaliště a vydělalo si na svůj provoz. Hřiště, které patří SOŠ a SOU 28. října, by mělo být dáno k užívání široké veřejnosti. Již k tomuto účelu byl jednou vytvořen projekt, který se nerealizoval.

Proč právě zde?

 1. Objekt je dostatečně velký (pozemek sahá od kruhového objezdu pod nákupním střediskem Mountfield až k ZŠ 28. října), je oplocený, je zde kvalitní trávník, vzrostlé stromy.
   
 2. Místo nevyužívaných tenisových kurtů by mohl být 50m bazén, bazén se skluzavkou, brouzdaliště pro nejmenší.
   
 3. Vybudováním vrtu nebude město platit vysoké náklady za vodu. V minulosti zde byly sádkové rybníky, takže zde je spodní voda.
   
 4. Fotovoltika by zaručila další úsporu nákladů.
   
 5. Koupaliště by nabízelo veškerý komfort. Lidé chodí na koupaliště na celý den, ne na dvě, tři hodiny.
   
 6. Na louce pod Lidlem je místo pro patrové parkoviště, kam by se mohlo zajíždět ze Sluneční ulice.
   
 7. Nachází se zde zastávka MHD.
   
 8. Náklady na vybudování by nebyly vyšší než plánované náklady na výstavbu navrhovaného koupaliště, které koupalištěm ve skutečnosti nebude. Navíc by bylo zrušeno parkoviště, které je hojně využíváno. Tento způsob hospodaření vám připadá smysluplný?

Doufám, že se občané v letošním roce alespoň dočkají bazénu pro děti v Dubici. V rámci cestovního ruchu by zde mělo být vybudováno veřejné tábořiště, půjčovna kol. Vždyť v minulosti zde byly chatky, které byly využívány. Česká Lípa je spojnicí cyklostezek, měla by této situace využít. Jejich propojení by mělo být prioritou. Jsou města, která těží hlavně z cestovního ruchu, který jim do rozpočtu přináší tolik potřebné finanční prostředky.

Pokud budeme chtít, aby se lidé do našeho města vraceli, musíme opravit historickou část města. Škroupovo náměstí a chodníky v této části města nám dobrou reklamu nedělají. Lidé se vrací jen tam, kde se jim líbí a kde najdou vždy dobré služby.

Chtěla bych připomenout, že Česká Lípa je okresní město a proto by měla být ostatním městům v okrese vzorem. Do okresního města se nejezdilo jen k lékaři nebo za sportem. Jezdilo se za kulturou, do knihovny, protože to byla okresní knihovna a nabízela něco navíc.

Zatím můžeme konstatovat, že okres Česká Lípa dobře reprezentuje Nový Bor. My jen tiše závidíme, že ve vedení města měli a mají lidi, kterým jde v první řadě o rozkvět a prosperitu města. Proč to v našem městě nešlo a nejde?

Paní starostka ráda dává dárky. Bohužel, město nemá na rozdávání. Naslouchejte široké veřejnosti a s financemi města hospodařte tak, že by vás pochválil i sám pan Baťa. Byl by to nejlepší dárek, který můžete občanům tohoto města dát.

Vladimíra Šumová

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kubalčík (KONS): STAN by měli požadovat předložení čistého lustračního osvědčení

22:10 Kubalčík (KONS): STAN by měli požadovat předložení čistého lustračního osvědčení

Konzervativní strana vyzývá hnutí STAN k přehodnocení rozhodnutí jednat o podmínkách podpory vlády A…