Svoboda (KDU-ČSL): Lustrační zákon není obsoletní

28.11.2013 21:42

Uzpůsobovat zákonodárství kvůli aktuálním osobním potřebám jednotlivců, to je signál o rozvalu právního státu u nás. U aktuální snahy zrušit lustrační zákon je ale třeba odmítnout hlavní argument: vyčpělost zákona.

Svoboda (KDU-ČSL): Lustrační zákon není obsoletní
Foto: KDU-ČSL
Popisek: Pavel Svoboda

Izolovaný pohled na lustrační zákon, viděný výsledkem voleb, by mohl k úvaze o obsoletnosti lustračního zákona svádět. Dvacet pět let je jedna celá generace a volby ukázaly, že velké části společnosti nevadí nejen individuální selhání, ale ani celá komunistická strana, za jejíhož působení byly volby pouhou fraškou. Mnohý řekne: nechceme už tu temnou minulost za sebou.

Jenže ta temná minulost je stále součástí naší přítomnosti: dosud nejsou vypořádány ani majetkové důsledky komunistické éry. Nejde jen o navracení majetku ukradeného církvím, jde i o mnoho zemědělských restitucí, které se jaksi „nedaří“ uskutečnit. Na alespoň symbolické potrestání hlavních protagonistů komunistického zlořádu jsme už rezignovali asi dávno. Dokud jsme nedokázali napravit alespoň to, co se z komunistické éry napravit dá, je komunismus stále mezi námi a nepustit osoby odpovědné za tento zlořád do nejvyšších státních funkcí je jen minimum, které lze požadovat. Lustrační zákon tedy není obsoletní ani 25 let po listopadu 89.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Pavel Svoboda

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senátor Koliba: 400 metrů silnice v Ostravě Porubě je blokováno věcným břemenem

21:57 Senátor Koliba: 400 metrů silnice v Ostravě Porubě je blokováno věcným břemenem

Projev na 16. schůzi Senátu 18. července 2018 ke změně zákona o urychlení výstavby dopravní, vodní a…