Na první pohled jde o moc, jako vždy. Tentokrát ale nejde jen o nejbližší č tyři roky vládnutí, jedná se o strategickou křižovatku. Jak správně tvrdí někteří komentátoři, jde hlavně o volbu civilizační. Ukrajina se dlouhou dobu nehýbe místa na křižovatce: buď může dát přednost hodnotám, které představuje EU - volný trh, demokracie, právní stát, úcta k jednotlivci a jeho právům, anebo se přimkne k post-sovětskému Ruska s carem Putinem, tj. k autoritářské vládě, byrokratickým zásahům do ekonomiky, ke korupce a k neúctě k lidským právům. Z tohoto popisu vyplývá, že si Ukrajina musí zvolit, protože jde o dva neslučitelné koncepty vládnutí. Je to volba těžká, zvláště před zimou, když Rusko má pařáty na kohoutcích se zemním plynem. Nepodpis asociační dohody s EU přitom sehrál úlohu katalyzátoru, EU se stala symbolem západních hodnot a symbolem ekonomického blahobytu. A tak, zatímco u nás se stalo módou nadávat na zbyrokratizovaný Brusel, Ukrajinci kvůli němu mrznou na ulicích.
Dobrá zpráva je, že od prezidenta Janukovyče začínají hromadně odpadat jeho věrní, což podle komentátorů signalizuje, že změnit politický tábor chtějí i ukrajinští oligarchové: ani ti nemají zájem na pohlcení svými mocnějšími ruskými rivaly. Dokonce i jeho rodná doněcká oblast již mu není věrná. Janukovyč totiž nezklamal jen náhlou změnou postoje k asociační dohodě s EU, ale hlavně násilným potlačením prvních demonstrací.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Pavel Svoboda