Svoboda (KDU-ČSL) a Niedermayer (TOP 09): Německo likviduje české autodopravce

27.03.2015 8:59

Čeští europoslanci Luděk Niedermayer a Pavel Svoboda nesouhlasí s rozsahem působnosti zákona o minimální mzdě v Německu.

Svoboda (KDU-ČSL) a Niedermayer (TOP 09): Německo likviduje české autodopravce
Foto: Petr Kupka
Popisek: Pavel Svoboda

Jeho plošné uplatňování na zahraniční pracovníky vykonávající práci na území Německa považují za ochranářské opatření narušující vnitřní trh EU a svobodu poskytování služeb na jednotném trhu. Dnes se k tomuto tématu konala rozprava v Evropském parlamentu. Čeští autodopravci demonstrovali před budovou EP a jejich demonstraci přišel podpořit i Pavel Svoboda, předseda právního výboru EP.

Německý zákon, který platí od 1. 1. tohoto roku, se podle německého výkladu vztahuje i na zahraniční zaměstnavatele vysílající své zaměstnance na pracovní cesty do Německa, což mimo jiné zahrnuje i řidiče kamionů do Německa či jen přes Německo vezoucí zboží.

I když nejsou v žádném smluvním vztahu s německým subjektem, musí plnit složitou ohlašovací povinnost a prokázat, že po dobu pobytu na území Německa vyplácejí minimální mzdu ve výši 8,50 eur/hod.

České firmy jsou zatíženy vyššími přímými náklady (regulace nezohledňuje, že řidiči dostávají diety) i značnými administrativními náklady spojenými s plněním této povinnosti. Navíc jim hrozí i postihy za nevedení požadované evidence.

Po silném tlaku ze strany zejména středoevropských zemí Německo vyhlásilo pozastavení platnosti zákona o minimální mzdě na případy tranzitu přes území Německa do doby, než Evropská komise vydá své stanovisko o souladu s pravidly EU. Německo již zaslalo do Bruselu požadované odpovědi, které nyní Evropská komise vyhodnocuje a následně vydá stanovisko, které by mělo Německo respektovat.

"Nejprve je třeba vyjasnit, zda uplatňování německého zákona o minimální mzdě na zahraniční silniční dopravce je v souladu s právem EU. Tuto odpověď by měla dát Evropská komise, a proto se na ni Evropský parlament obrací s přesně mířenými otázkami a dává přitom najevo obavu z narušení volného pohybu zboží, služeb a pracovníků", uvádí k tomu europoslanec Pavel Svoboda působící ve výboru pro dopravu.

"Německo má jistě plné právo upravit minimální mzdu ve své zemi. Ale způsob, jakým ji chce vynutit i od firem z jiných zemí, nepovažuji za přijatelný. Přivítal bych, aby Německo do doby, než Evropská komise vydá své stanovisko o zákonnosti postupu, rozšířilo pozastavení platnosti zákona o minimální mzdě na veškerou mezinárodní dopravu. Stejně tak by měly být pozastaveny kontroly plnění nových požadavků do doby, než se situace vyjasní", doplňuje europoslanec L. Niedermayer z výboru pro průmysl, výzkum a energetiku.

Oba poslanci se tímto problémem již řadu měsíců zabývají a věří, že převáží princip společného trhu nad možností stavět na něm překážky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Pavel Svoboda

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministr Kremlík se zúčastní jednání ministrů dopravy V4

14:32 Ministr Kremlík se zúčastní jednání ministrů dopravy V4

Ministr dopravy Vladimír Kremlík se 21. května v Bratislavě setká se svými protějšky ze zemí Visegrá…