Svobodová (OMMO): Divíme se vítězícímu populismu?

27.04.2016 10:08 | Zprávy
autor: PV

Máme se děsit populistů, zástupců krajní pravice či extrémismu obecně, méně dosud obvyklým vítězům, kteří jsou přesto regulérní součástí politického spektra, podléhají pravidlům a zákonům o subjektech účastnících se politické soutěže, včetně té volební?

Svobodová (OMMO): Divíme se vítězícímu populismu?
Foto: Občané městu, město občanům
Popisek: Občané městu, město občanům

V poslední době emoční vlnu vyvolalo první kolo prezidentských voleb v Rakousku, kde s nemalým náskokem zvítězil kandidát Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Norbert Hofer (35, 4 %) před kandidátem Zelených A. Van der Bellenem (21, 3 %). Zcela propadli kandidáti lidovců a sociálních demokratů, kteří opanovávali prezidentský post dříve. Rozčarování, panika, bezradnost, otázky – co a jak dál – ovládly média, politické komentátory i veřejnost. Je ale tou jedinou odpovědí na to, proč tomu tak je, nezvládání migrační vlny? A také politika, k níž údajně „nutí“ země unijního prostoru kancléřka Merkelová?

Nedávné slovenské parlamentní volby vynesly do popředí zájmu také Kotlebovu Ľudovou stranu Naše Slovensko a některé ohlasy z Čech veřejnost přesvědčovaly o tom, jak za tohle může především Merkelová. Mnohem blíže zřejmě stojí komentář L. Fily v reakci na vystoupení Kotlebovy strany: „Lenže volebnú podporu extrémistov v regiónoch sa nepodarilo štatisticky spojiť s nezamestnanosťou, so vzdelaním, s výskytom rómskych osád ani iným konkrétnym kritériom alebo problémom. Ani lepšie spravovanie verejných vecí teda nemusí zhubnú ideológiu automaticky vykynožiť. Treba rátať aj s tým, že nás čaká vojna myšlienok, ktorú bude treba vybojovať v hlavách ľudí.“[1]

Kdyby byl svět jen černobílý, byly by jakákoli změna, kompromis či společenský posun často nereálnými, ale o jejich možnosti by nemělo ani smysl uvažovat. Nevím, zda si to uvědomují či vůbec chtějí uvědomit ti, co si našli hlavního viníka v Merkelové, stejně jako vím, jak právě jim je často černobílé vidění vlastní. Není totiž náročné pro výklad ani pochopení, zejména pro své „totalitní“ zjednodušení.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Rusko

Váš straník Štefec tvrdí, že díky válce na Ukrajině vypilovává Rusko svou válečnou politiku (on jí teda nazývá obranou), a že Evropa jen rozdmýchává válku a může se stát, že na to doplatíme válkou. Ale kde jako strana, protože to, co tvrdí on, tvrdíte všichni berete jistotu, že když teď Rusko vyhraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dvořák (STAN): Stát potřebuje úřednickou hlavu. Proč rušit něco, co funguje?

22:33 Dvořák (STAN): Stát potřebuje úřednickou hlavu. Proč rušit něco, co funguje?

Projev na 24. schůzi Poslanecké sněmovny 26. června 2026 k návrhu části koaličních poslanců na vydán…