Svobodová (OMMO): Elektronická evidence tržeb – technika, kontrola a politika

22.02.2016 22:35 | Zprávy

A tak EET je opravdu více než nástroj politický, dostatečně manipulativní a především „mlha přede mnou, mlha za mnou“… A to už říkala Popelka, která to myslela vážně.

Svobodová (OMMO): Elektronická evidence tržeb – technika, kontrola a politika
Foto: Občané městu, město občanům
Popisek: Občané městu, město občanům
A o tu poslední – politiku – jde, myslím, především. A to jak na straně navrhovatelů zákona o EET, tak jeho oponentů, kteří míří svou stížnost na poslední schvalovací proceduru ve sněmovně k Ústavnímu soudu.

Nakonec přes veškerou méně či více opodstatněnou oponenturu, resp. opoziční obstrukce o zavádění elektronické evidence tržeb (EET) vládní návrh zákona o EET prošel. Poté, co projde senátem a podepíše ho prezident, nastoupí sedmiměsíční lhůta, v rámci které proběhne technický test celého systému. S ohledem na tyto a některé příp. úpravy by měl zákon nabýt účinnosti do konce r. 2016. 

Technická stránka věci, ač jistě není jednoduchou záležitosti, má podle názorů odborníků na tuto problematiku řešení, ba dokonce se v rámci její realizace ušetří. Co to znamená? Zčásti totiž bude EET realizována přes dnes fungující automatizovaný daňový informační systém (ADIS). Na této úrovni se proto EET „potká“ s Daňovým portálem, Daňovými informačními schránkami, spisovou evidencí, evidencí kontrolních úkonů, tzn. důsledné využití možností ADISu. „Radost“ zastánců EET se tedy ještě posiluje o to, že původně plánovaných 1, 2 mld. Kč na vybudování a prvních pět let fungování se sníží údajně o 250 mil. Kč.[1]Uvažujeme-li proto v rámci obecných a technicky nezbytných předpokladech, s nimiž se tak či onak musí v zárodku „popasovat“ stát, neznamená to, že problémy nenastanou. Samozřejmě nastat mohou na úrovni „celostátního“ fungování systému a mohou i na některých jeho jednotlivých úrovních. Výpadky systému jako všeho, co je tzv. zasíťováno vyloučit nelze nikdy. S problémy se mohou potýkat také jednotlivci na úrovni funkčnosti a fungování zařízení, které jsou nezbytné pro připojení se do systému EET – od smartphonů po technicky náročnější el. pokladny. Jaká jsou v případě výpadku internetu řešení? I přes přerušení spojení s finanční správou bude možné i bez speciálního kódu účtenku vystavit. Po opětovném připojení bude muset podnikatel/živnostník o tržbě informovat do 48 hodin po její realizaci. Na první pohled téměř vše jasné a řešitelné. Min. tedy po technické stránce, snad …

P. S. zbytek se doladí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

Zajímalo by mě, jaký je zájem o kandidaturu za SOCDEM?

Hledal jsem totiž kandidáty, ale žádné jsem ani na vašich stránkách nenašel. Nebo jich snad máte tolik, že nevíte koho vybrat? To dost pochybuji, když od vás dost politiků přešlo jinam, což teda já neschvaluju a takové politiky nevolím

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mašek (ANO): Kdo za to nese odpovědnost? Rakušan? Blažek? Policie?

15:02 Mašek (ANO): Kdo za to nese odpovědnost? Rakušan? Blažek? Policie?

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke kauzám provázejících nynější vládu.